Türkiye'de katılım bankacılığı bağlamında banka kredi kanalının işleyişi: VAR modeli analizi
Participation banking in Turkey operation of the bank credit channel in the context: VAR model analysis
- Tez No: 635342
 - Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE KOLÇAK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Bankacılık, Banking
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Müslümanlar, 20. yüzyılda modern finans piyasaları karşısında kendi değerlerine uygun alternatif banka arayışına girmiştir. Dünyada faizsiz bankacılık adıyla anılan bu alternatif bankalar Türkiye'de 2005 yılında yasal zemine oturtularak ''Katılım Bankası'' adını almıştır. Türkiye'de bankacılık sektör payı %5 olan katılım bankaları yapmış oldukları birtakım çalışmalarla bu oranı yükseltme çabası içerisindedir. Bu bankalar atıl durumda bulunan fonları, finans piyasalarına kazandırmak adına birtakım modeller geliştirmektedir. Türkiye'de, 2020 yılı itibariyle altı tane katılım bankası faaliyette bulunmaktadır. Bu altı katılım bankası içerisinde üç tanesi kamu sermayeli katılım bankalarıdır. Bu çalışma, Katılım bankacılık sektörünün reel ekonomiye etkisinin araştırılması üzerine yapılacak akademik çalışmalara katkı sağlaması amacıyla hazırlanmıştır. Yapılan tez çalışmasında Türkiye'de banka kredi kanalının etkinliği katılım bankacılık sektörü üzerinden değerlendirilmiştir. VAR modeli kullanılarak yapılan analizde para otoritelerince alınan kararların katılım bankacılık sektörü kredi miktarını etkilediği görülmüştür. Daraltıcı para politikalarının reel sektörü temsil eden sanayi üretim endeksini sınırlı şekilde etkilediği, reel sektörün katılım bankalarının kredilerine bağımlı yapı içerisinde olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, Muslims searched for alternative banks in line with their own values in the face of modern financial markets. Referred to by name in Islamic banking world these alternative banks are seated on legal ground in 2005 in Turkey 'Participation Bank' it took its name. share in the banking sector in Turkey is striving to raise this rate with some work had been done by participation banks within 5%. These banks are developing some models to bring the idle funds to the financial markets. In Turkey, the 2020 has six active participation of banks. Among these six participation banks, three are public capital participation banks. This study has been prepared in order to contribute to the academic studies on the effect of the participation banking sector on the real economy. The effectiveness of this thesis was evaluated on the participation of Turkey in the bank lending channel in the banking sector. In the analysis made using the VAR model, it was observed that the decisions taken by the monetary authorities affected the loan amount of the participation banking sector. It was determined that the contractionary monetary policies limited the industrial production index, which represents the real sector, and the real sector is not dependent on the loans of participation banks.