Tonsillit bilgi tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the tonsillitis knowledge attitude scale
  1. Tez No: 635347
  2. Yazar: EMCED ELUBEYD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Tonsillit Bilgi Tutum Ölçeğini geliştirip, geçerlik-güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Materyal ve Metot: Araştırma, metodolojik olarak, gerçekleştirildi. Tonsillit Bilgi Tutum Ölçeğini için madde havuzu çalışması, uzman görüşlerinin alınması, ön uygulamadan sonra geçerlik-güvenirlik çalışması yapıldı. Araştırma, bir Sağlık Bakanlığı Hastanesinin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Kulak -Burun -Boğaz polikliniklerinde, Eylül 2019-Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Evren, ilgili hastanenin belirtilen polikliniklerinde, tonsillit tanısı alan, 0-18 yaş gurubunda olan çocukların ebeveynlerini (S=273) kapsadı ve örnekleme yöntemine gidilmeden evren ile çalışıldı. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Tonsillit Bilgi Tutum Ölçeği ile elde edildi. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, ölçek geliştirme, geçerlik ve güvenirlik analizleri, ki kare, testi ile değerlendirildi. Etik ilkelere bağlı kalındı. Bulgular: Tonsillit Bilgi Tutum Ölçeği; Tonsil, Tonsillit, Bulgular, Tedavi ve Bakım olmak üzere 5 alt boyutu ile 40 maddeden oluşan, 5'li likert tipi, geçerlik (madde toplam korelasyon değerleri; r=.314-.620, Alpha katsayısı=.927) ve güvenirlik (ayırt edicilik; p=.000
Özet (Çeviri)
Aim: To develop the Tonsillitis Knowledge Attitude Scale and to perform the validity-reliability study. Material and Method: The study was carried out methodologically. For the Parent Tonsillitis Knowledge Attitude Scale, item pool study, expert opinions were obtained, and a validity-reliability study was performed after pre-application. The study was carried out between September 2019-June 2020 in the Child Health and Diseases, Ear-Nose-Throat polyclinics of a Ministry of Health Hospital. The universe included the parents (N=273) of the children in the 0-18 age group who were diagnosed with tonsillitis in the specified outpatient clinics of the relevant hospital and studied with the universe without going through the sampling method. The data were obtained by Personal Information Form and Parental Tonsillitis Knowledge Attitude Scale. Data were evaluated by descriptive statistics, scale development, validity and reliability analysis, chi-square test. Adhering to ethical principles. Results: Parental Tonsillitis Knowledge Attitude Scale was developed, which has the sub-dimensions; Tonsil, Tonsillit, Findings, Treatment and Care, 40 items, a likert type of 5, acceptable and high level of validity (item total correlation values; r=.314-.620, Alpha coefficient =.927) and reliability (discrimination; p=.000