Candida parapsilosis kompleks türlerinin etken olduğu kandidemiler: Epidemiyolojisi ve suşların antifungal duyarlılıkları
Candidemias caused by candida parapsilosis complex species: Epidemiology and antifungal susceptibility of strains
- Tez No: 635370
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL DİLARA ÖĞÜNÇ, PROF. DR. BETİL ÖZHAK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnvaziv fungal enfeksiyonların sıklığı giderek artmakta ve Candida türleri invaziv fungal enfeksiyonların en sık nedeni olarak görülmektedir. Son yıllarda invaziv kandidiyaz epidemiyolojisinin değiştiği, albicans-dışı Candida türlerinin daha sık izole edildiği bildirilmektedir. Kandidemi etkenleri arasında C. parapsilosis en sık izole edilen ikinci veya üçüncü tür olarak görülmektedir. Bu çalışmada, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 2014-2018 yılları arasında kandidemi etkeni Candida parapsilosis kompleks suşları MALDI-TOF MS yöntemiyle tiplendirilmiş, antifungal duyarlılıkları ve kandidemili hastaların klinik özellikleri belirlenmiştir. Doksan altı C. parapsilosis kompleks kandidemi suşu değerlendirilmiştir. Kandidemi etkenleri arasında C. parapsilosis kompleks izolatları %18.8 ile ikinci en sık izole edilen tür olmuştur. Suşların hepsi MALDI-TOF MS ile C. parapsilosis sensu stricto olarak tanımlanmıştır. EUCAST (v 10.0), CLSI M27 S4 ve CLSI M60 rehberlerine göre flukonazol direnci %6.3, doza bağlı duyarlılık oranları %2.1 olarak belirlenmiştir. CLSI M27 S3'te direnç oranı daha düşük olup, %4.2 olarak bulunmuştur. Antifungal ajanlar içerisinde en yüksek direnç flukonazol için belirlenmiştir. EUCAST (v 10.0)'a göre üç suşta tüm azollere; CLSI M27 S3, CLSI M27 S4 ve CLSI M60'a göre iki suşta flukonazol ve vorikonazole çapraz direnç saptanmıştır. Ekinokandin ve amfoterisin B direnci saptanmamıştır. %11.5 suşumuz flusitozin için vahşi olmayan tip olarak belirlenmiştir. Hastaların yarısı (n=48) yoğun bakım birimlerinde takip edilmiştir ve %23.9 kandidemi kateter ilişkili olarak kabul edilmiştir. Kandidemi için en sık risk faktörleri bir veya daha fazla geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı (%83.3), üriner kateter varlığı (%65.6), santral venöz kateter varlığı (%64.6) ve immünsupresif tedavi (%40.6) olarak belirlenmiştir. Kandidemi için antifungal tedavi alan hastaların oranı %79.2, en sık kullanılan ajan flukonazol ve kandidemiyle ilişkili 30 günlük mortalite %34.4 (33/96) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The frequency of invasive fungal infections is gradually increasing and Candida species are seen as the most common cause of invasive fungal infections. In recent years, it has been reported that the invasive candidiasis epidemiology has changed and non-albicans Candida species have been isolated more frequently. Among the causative agents of candidemia, C. parapsilosis is seen as the second or third most frequently isolated species. In this study, Candida parapsilosis complex strains, which were the cause of candidemia in 2014-2018, were identified at Akdeniz University Hospital by MALDI-TOF MS method, antifungal susceptibilities of strains and the clinical features of patients with candidemia were determined. Ninety six candidemic strains of C. parapsilosis complex were evaluated. Among the causative agents of candidemia, C. parapsilosis complex isolates were the second most frequently isolated species with 18.8%. All strains were defined as C. parapsilosis sensu stricto by MALDI-TOF MS. According to EUCAST (v 10.0), CLSI M27 S4 and CLSI M60 guidelines, fluconazole resistance was 6.3% and susceptible-dose dependent rates were 2.1%. Resistance rate was lower in CLSI M27 S3 and was found as 4.2%. Among the antifungal agents the highest resistance rate was determined for fluconazole. According to CLSI M27 S3, CLSI M27 S4 and CLSI M60, cross resistance was found in two strains against fluconazole and voriconazole; according to EUCAST (v 10.0) in three strains against all azoles. Echinocandin and amphotericin B resistance were not detected. The 11.5% strain was determined to be non-wild type for flucytosine. Half of the patients (n=48) were followed up in intensive care units and 23.9% was accepted as catheter related candidemia. The most common risk factors for candidemia were one or more broad-spectrum antibiotics usage (83.3%), urinary catheter (65.6%), central venous catheter (64.6%) and immunosuppressive therapy (40.6%). Antifungal therapy receiving rates for candidemia is 79.2%, the most commonly used agent was fluconazole and 30-day mortality associated with candidemia was detected as 34.4% (33/96).