Sağlıklı insanlarda ve disk hernisi olan hastalarda medulla spinalis'in sonlanma seviyesinin manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison level of the termination of the spinal cord with magnetic resonance imaging in healthy people and patients with disc herniation
  1. Tez No: 635375
  2. Yazar: MERVE KALINDEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Medulla spinalis canalis vertebralis içerisinde önde ve arkada hafifçe yassılaşır ve koni şeklinde sonlanır. Santral sinir sistemi hastalıkları, meninges enfeksiyonları ve beyin omurilik sıvısının (BOS) incelenmesi gibi durumlarda lumbal ponksiyon yapılırken, bu bölgeye iğne ile girilmesi sırasında medulla spinalis sonlanma seviyesinin bilinmesi oldukça önemlidir. Medulla spinalis sonlanma seviyesinin (MSSS) yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, vücut kitle indeksi ve çeşitli hastalıklarda farklı seviyelerde sonlanabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada lumbal bölgeye yapılacak anestezi, cerrahi, lumbal ponksiyon gibi işlemlerde komplikasyonların önlenebilmesi için MSSS'yi tespit etmek ve bu seviyenin cinsiyet, yaş, vücut kitle indeksi parametreleri ile ilişkisinin araştırılması planlanmıştır. Disk hernisinin MSSS'ye etkisi araştırılarak disk hernisi olan hastalarda MSSS'nin belirlenmesi ve sağlıklı insanlarla karşılaştırması amaçlanmıştır. Yapılan literatür taramasında bununla ilgili yeterli bilgiye tespit rastlanılamamıştır. Bu amaçla 191 sağlıklı ve 150 lumbal protrüze disk hernisi bulunan hasta bireyin lumbal MR görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Bu görüntülerde hem corpus vertebrae ve discus intervertebralis'e göre hem de processus spinosus'a göre bakılarak MSSS belirlenmiştir. Corpus vertebrae ve Dİ'ye göre MSSS sağlıklı insanlarda ve disk hernisi olan hastalarda en sık L1 corpus vertebrae'nın üst üçte biri seviyesinde saptanmıştır. Processus spinosus'a göre MSSS sağlıklı insanlarda ve disk hernisi olan hastalarda en sık L1 processus spinosus'ta saptanmıştır. Sağlıklı insanlar ile disk hernisi olan hastalarda MSSS'leri arasında anlamlı istatistiksel fark saptanmamıştır. Corpus vertebrae'ya göre ölçülen MSSS ile processus spinosus'a göre ölçülen MSSS arasında yüksek derecede anlamlı korelasyon saptanmıştır (p=0.001, r=0.853). Sağlıklı insanlarda yaş ve boy ile, disk hernisi olan hastalarda yaş ile MSSS arasında pozitif yönde zayıf anlamlı ilişki bulunmuştur. Bulgularımıza göre bu bölgede yapılacak olan lumbal ponksiyon, anestezi ve cerrahi gibi işlemlerde referans seviyenin L3 processus spinosus'un altındaki seviyeler alınması gerekir.
Özet (Çeviri)
The spinal cord is slightly flattened at the front and back in vertebral and ends in a cone shape. In cases such as central nervous system diseases, meninges infections and examination of cerebrospinal fluid (CSF), it is important to know the level of spinal cord termination when entering this area with a needle or opening the channel while performing lumbal puncture. It has been reported that level of spinal cord termination can terminate at different levels in age, sex, height, weight, body mass index and various diseases. In this study, it was aimed to determine level of spinal cord termination and to compare this level with gender, age, body mass index parameters in order to prevent complications in operations such as anesthesia, surgery, lumbal puncture to be performed on lumbal region. In addition, the effect of the presence of disc herniation on level of spinal cord temination, which is a parameter not previously searched in the literature, was investigated and level of spinal cord termination was determined in patients with disc herniation. For this purpose, lumbal MRI images of 191 healthy and 150 patients with lumbal protruse disc hernias were retrospectively evaluated. Level of spinal cord termination were determined by looking at these images according to both the corpus vertebrae and discus intervertebralis and the processus spinosus. Level of spinal cord termination was most commonly found in healthy people and patients with disc herniation at the upper third level of the L1 corpus vertebrae. According to processus spinosus, level of spinal cord termination was most commonly found in L1 processus spinosus in healthy people and patients with disc herniation. There is no significant statistical difference between level of spinal cord termination in healthy people and patients with disc herniation. There is a significant relationship between level of spinal cord termination measured by classical method and level of spinal cord termination measured by processus spinosus (p=0.001, r=0.853). Age and height in healthy people, and age and level of spinal cord termination in patients with disc herniation were found to be positively weak. For lumbar poncture, anesthesia and surgical procedures to be performed in this region, levels below the reference level L3 processus spinosus should be taken.