Borik Asit'in antimikrobiyal ve dezenfektan etkinliğinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and disinfectant activity of Boric Acid
- Tez No: 635376
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Borik asit doğada bileşikler halinde bulunan ve birçok alanda etkinliği gösterilmiş olan bir elementtir. İnsan için ve çevre için toksik olmaması ve doğal yollardan elde edildiğinden ekonomik olması dikkat çeken başlıca özelliklerindendir. Bu çalışma borik asitin invitro olarak antibakteriyel etkinliğinin ve kontamine edilmiş yüzeylerde dezenfektan etkinliğinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Borik asitin farklı konsantrasyonlarda (%1, 2, 4, 6) S. aureus ATCC 29213, E. coli ATCC 25922, P. aeruginosa ATCC 27853, E. faecalis ATCC 29212, S. mutans ATCC 25175 izolatları ve kan kültürü örneklerden izole edilen farklı direnç paternine sahip 20 farklı mikroorganizma (A. baumannii, P. aeruginosa, K. pneumoniae, E. coli, S. aureus, S. epidermidis, E. faecalis C. albicans, C. parapsilosis, S. mitis/oralis) olmak üzere toplam 25 izolata karşı kalitatif süspansiyon yöntemi ve yüzey kontaminasyonu yapılarak dezenfektan etkinliği araştırıldı. Kalitatif süspansiyon yönteminde farklı konsantrasyondaki bor maddesi (%1, 2, 4, 6) ile seçilen bakteriler 1, 2, 5, 10, 30 dakikalık ürelerde temas ettirildi. Temas süreleri sonunda, ekimlerden önce maddelerin etkilerinin durdurulması için nötralizan çözeltisi ilave edildi ve ardından %5 koyun kanlı agara ekim yapıldı. 24 saat inkübasyon sonunda bakterilerin üreyip üremedikleri değerlendirildi. Yüzey kontaminasyonu için fayans yüzeye 0.5 MacFarland konsantrasyonda hazırlanmış bakteri süspansiyonundan 100 µL steril eküvyon çubuğu ile yayıldı. 15 dakika kuruması için beklendi. Kuruyan yüzeyler borik asitin %1, 2, 4, 6'lık süspansiyonları ile eküvyon çubuğu kullanılarak temizlendi. 1-2 dakika yüzeyin kuruması beklendikten sonra steril serum fizyolojik ile ıslatılmış eküvyon çubuk tüm yüzeye sürüldükten sonra %5 koyun kanlı agara ekim yapıldı. Plaklar 37 °C'de 24 saat inkübe edildi. Her çalışmada negatif kontrol yüzeyi (bakteri ekimi yapılmamış yüzey), pozitif kontrol yüzeyi (bakteri ekimi yapılmış, borik asit ile muamele edilmemiş yüzey) ve etkinlik kontrol yüzeyi (bakteri ekimi yapılmış ve %70'lik etil alkol ile muamele edilmiş yüzey) kullanılarak bu yüzeylerden de işlem sonrası ekim yapıldı. Kalitatif süspansiyon yönteminde borik asitin %1 konsantrasyonda ve test edilen sürelerde etkinliği saptanmadı. %2 konsantrasyonda 5 dakikalık temasla bakterilerin çoğuna ve 10. dakikada tümüne, %4 konsantrasyonda 5. dakikadan itibaren tümüne ve %6 konsantrasyonda 1. dakikadan itibaren tümüne karşı etkin olduğu bulundu. Candida türlerinde %1 konsantrasyonda etkinlik saptanmazken, %2'lik konsatrasyonda 1. dakikadan itibaren tümüne etkin bulundu. Yüzey kontaminasyonunda; borik asitin %2 konsantrasyonda test edilen Candida türlerinin tümüne ve %6 konsantrasyonda test edilen tüm bakterilere karşı dezenfektan etkinliğinin olduğu saptandı. Borik asit düşük konsantrasyonda dahi bakteri ve Candida türlerine karşı etkili antimikrobiyal bir kimyasal madde olup, dezenfektksiyon amacı ile kullanımına yönelik ileri çalışmalarının yapılması uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boric acid is an element that is found in compounds in nature and has been shown in many areas. It is noteworthy for human and environment and it is economical since it is obtained naturally. This study was carried out to investigate the antibacterial activity of boric acid in vitro and disinfectant effectiveness on contaminated surfaces. Disinfectant efficacy of baric acid with different concentrations (1, 2, 4, 6%) against S. aureus ATCC 29213, E. coli ATCC 25922, P. aeruginosa ATCC 27853, E. faecalis ATCC 29212, S. mutans ATCC 25175 isolates and blood culture samples 20 different microorganisms with different resistance patterns against a total of 25 isolates (A. baumannii, P. aeruginosa, K. pneumoniae, E. coli, S. aureus, S. epidermidis, E. faecalis C. albicans, C. parapsilosis, S. mitis / oralis) was investigated by qualitative suspension method and surface contamination. In the qualitative suspension method, different concentrations of boron material (1, 2, 4, 6) were contacted with selected bacteria for in 1, 2, 5, 10, 30 minutes. At the end of the contact times, neutralizing solution was added to stop the effects of the substances before planting, and then 5% sheep blood agar was planted. After 24 hours incubation, it was evaluated whether the bacteria were able to grow. For surface contamination, the tiles were spread on the surface with a 100 µL sterile swab of bacterial suspension prepared at a concentration of 0.5 MacFarland. It was waited for 15 minutes to dry. The dried surfaces were cleaned with 1%, 2, 4, 6% suspensions of boric acid using swab. After waiting for the surface to dry for 1-2 minutes, 5% sheep blood agar was sown after the sterile serum-saline swab was applied to the entire surface. Plates were incubated at 37 ° C for 24 hours. In each study, negative control surface (non-bacterial non-cultivated surface), positive control surface (bacterially cultivated, non-boric acid treated surface) and efficacy control surface (bacterially cultivated and 70% ethyl alcohol treated surface) Sowing was done after the procedure. In the qualitative suspension method, the efficacy of boric acid at a concentration of 1% and the times tested was not determined. It was found to be effective against most bacteria and all 10 minutes at 2% concentration with 5 minutes contact, from 5 minutes at 4% concentration and from 1 minute at 6% concentration. While there was no efficacy at 1% concentration in Candida species, it was found to be effective in all at 1% in 2% concentration. In surface contamination; It was found that boric acid had a disinfectant activity against all Candida species tested at 2% concentration and all bacteria tested at 6% concentration. Boric acid is an antimicrobial chemical that is effective against bacteria and Candida species even at low concentrations, and it is concluded that further studies are appropriate for its use for disinfection purposes.