Kaynaştırma modeli ile eğitilen zihin engelli öğrenciler ile normal gelişim gösteren öğrencilerin akran zorbalığına maruz kalma durumlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Examing bullying exposured of children with entellectual disabilities in inclusive classroom in comperison with normally developed children
  1. Tez No: 635377
  2. Yazar: ŞERİF AYŞE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN EFİLTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı kaynaştırma modeli ile eğitilen zihin engelli öğrenciler ile normal gelişim gösteren öğrencilerin akran zorbalığına maruz kalma durumlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmektedir. Bu çalışmada Prof. Dr. Susan Swearer tarafından hazırlanan akran zorbalığı ölçeği kullanılmıştır. Akran zorbalığı ölçeği kullanmak için öncelikle izin alınarak Türk kültürüne Uyarlanıp ve Geçerlilik, Güvenilirlik Analizi yapılarak kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu olarak Konya il Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaokulların besinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarını temsil eden 1100 öğrenciye uygulanmıştır ve Ölçek maddelerinin eksik cevaplandığı formlar değerlendirme dışı bırakılarak 748 ortaokul öğrencilerin doldurduğu sonuçlar üzerinden araştırma yürütülmüştür. Araştırmaya 369 kaynaştırma öğrencisi ve 379 normal gelişim gösteren öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilere anketler uygulanmadan önce gerekli izinler alınmıştır ve ön hazırlık yapılmıştır. Ortaokullarda öğrenim gören kaynaştırma ve normal öğrencilerin zorbalık algılarının demografik, aile, kaynaştırma durumu, sınıf ve ekonomik faktörleri açısından incelendiği bu çalışmada nedensel ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Öğrencilerin zorbalığa yönelik tutum puanlarını kaynaştırma öğrencisi olma durumu ve cinsiyet değişkenlerine göre karşılaştırmak için bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. Tutum puanlarını, sınıf, ailenin ekonomik düzeyi, ebeveyn eğitim durumu değişkenlerine göre karşılaştırmak için ise tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizinde farkın kaynağını belirlemek için Post-Hoc testlerin biri olan Scheffe çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the exposure to peer bullying of mentally retarded students who are educated with the mainstreaming model and students with normal development. In this study, the peer bullying scale is used that is prepared by Prof. Dr. Susan Swearer. To use the scale of peer bullying, first of all, permission was obtained, it was adapted to Turkish culture, and it was used by performing a validity and reliability analysis. It was applied to 1100 students representing the fifth, sixth, seventh and eighth grades of secondary schools affiliated to Konya Provincial Directorate of National Education, and the forms in which the scale items were answered incompletely were excluded from the evaluation and the study was conducted on the results of 748 middle school students. In this study, 369 mainstreaming students and 379 students with normal development participated. Before applying the questionnaires to the students, necessary permissions were obtained and preliminary preparations were made. Causal and relational scanning models were used in this study in which the perceptions of inclusion and normal students studying at secondary schools were examined in terms of demographic, family, inclusion status, class and economic factors. An independent sample t-test was used to compare the student's attitude scores towards bullying according to the variables of inclusion status and gender. One-way analysis of variance was used to compare the attitude scores according to the variables of class, family economic level, and parental education level. In the analysis of variance, Scheffe multiple comparison tests were used to determine the source of the difference for one of the Post-Hoc tests.