Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalara mekanik ventilasyon döneminde dinletilen doğa sesi ve kültürel müziğin fizyolojik yanıtlara etkisi
The effect of nature voice and cultural music on physical responses to patients in intensive care university during the period of mechanic ventilation
- Tez No: 635379
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım cerrahi bölümünde yatan hastaların mekanik verntilasyon döneminde uygulanan doğa sesi ve kültürel müzik (türkü) dinletisinin kan basıncı, kalp hızı, solunum, saturasyon ve ağrı skoruna etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Araştırma Gaziantep SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Hastanesi Araştırma ve Uygulama Merkezi cerrahi yoğun bakım ünitesinde uygulandı. Yoğun bakımda yatan 90 hastadan veriler Hasta Tanılama Formu, Yoğun Bakım Ağrı Gözlem Ölçeği, Doğa Sesi, Kültürel Müzik (Türkü Ezgisi) Dinletilen ve Dinletisi Olmayan Hastaların Fizyolojik Durumlarını Değerlendirme Formu ile toplandı. Hastaları Ailelerinden Alınan Onam Formu ile hasta onamı ve kurum izinleri ile gerekli yasal izinler alındı. Hastalardan 30'una tedavi sürecinde doğa sesi, 30'una kültürel müzik (sözsüz enstrümantal türkü ezgisi) dinletilirken, 30 hastaya ise herhangi bir şey dinletilmeden tedavi altına alındı. Bu bağlamda çalışma üç grupta incelendi. Yapılan inceleme sonucunda hastaların cinsiyet, medeni durum, yaşadığı yer, çalışma durumu, meslek durumu, sigara içme ve alkol kullanma varlıkları ile gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research is used during the mechanical verntilation period of the patients in the intensivecare surgical departmenit was done to evaluate the effect of the sound of nature and cultural music (folk songs) on blood pressure, heart rate, respiratory, saturation and pain score. The research was carried out in the surgical intensive care unit of Gaziantep SANKO University Sani Konukoğlu Hospital Research and Application Center. Data from 90 patients in intensive care said, Patient Diagnostics Form,Intensive Care Pain Observation Scale, Nature Sound, Cultural Music (Turkish Song) Listened and Non-Listened it was collected with the Physiological Condition Assessment Form of patients.Patients received consent form from their families and the patient consent and institution permits and the necessary legal permissions were obtained. 30 of the patients in the process of treatment nature sound, 30 cultural music (non-verbal instrumental folk song) while 30 patients are played was treated without listening to anything. In this context, the study was examined in three groups. As a result of the examination, the gender, marital status of the patients, the place where they lived, the working status, the professional status, differences between smoking and alcohol use and groups were not statistically significant (p>0.05).