Anne sütünde bulunan lactobacillus türlerinin PCR yöntemi ile araştırılması
Investigation of lactobacillus species in breast milk by PCR method
  1. Tez No: 635380
  2. Yazar: AYA DAIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada anne sütünde bulunan Lactobacillus türlerinin PCR yöntemiyle araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 18-45 arasında olan, tekil, sağlıklı, tam süreli bir bebek doğurmuş olan, laktasyon periyodu 0-240 gün arasında olan toplam 72 kadın dahil edilmiştir. Normal doğum (n:36) ve sezaryen doğum (n:36) yapmış annelerden alınan süt örnekleri kolostrum (n:12), geçiş (n:12) ve olgun süt (n:12) şeklinde üç gruba ayrılmıştır. Süt örneklerinden real time PCR ile Lactobacillus türleri araştırılmıştır. DNA izolasyonu Qiagen Stool Fast Kit (Qiagen,Hilden) kullanılarak ve amplifikasyon Primer Design Genesig (UK) marka tür tanımla kitleri ile Rotor gene (Qiagen, Germany) cihazında yapılmıştır. Çalışmada örneklerin 70'inde (%97.2), Lactobacillus saptanırken, sezeryan doğum olan kadınlardan alınan örneklerin 2'sinde (%2.8) saptanmamıştır. Normal doğum yapan kadınların geçiş süt örleklerinin tümünde L. acidophilus ve L. rhamnosus aynı anda saptanmış olup 84 Lactobacillus türü tespit edilmiştir. Saptanan türler sırası ile 33 (%39.3), 25 (%29.8) Lactobacillus spp. ve 24 (%28.6) L. acidophilus olarak bulunmuştur. Normal doğum yapan kadınlardan alınan süt örneklerindeki L.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate Lactobacillus species found in breast milk by PCR method. A total of 72 women between the ages of 18-45, who gave birth to a single, healthy full-term baby and whose lactation period was between 0-240 days were included in the study. Milk samples taken from mothers who had normal birth (n: 36) and cesarean (n: 36) were divided into three groups as colostrum (n: 12), transition (n: 12) and mature milk (n: 12). Lactobacillus species were investigated from milk samples by real time PCR. DNA isolation was performed using the Qiagen Stool Fast Kit (Qiagen, Hilden) and amplification with Primer Design Genesig (UK) brand species identification kits on the Rotor gene (Qiagen, Germany) device. While Lactobacillus was detected in 70 (97.2%) of the samples in the study, it was not detected in 2 (2.8%) of the samples taken from women with cesarean delivery. L. acidophilus and L. rhamnosus were detected simultaneously in all transitional milk coats of women who gave birth normally, and 84 Lactobacillus species were detected. The identified species were 33 (39.3%), 25 (29.8%) Lactobacillus spp. and 24 (28.6%) L. acidophilus. It was observed that the rate of detection of L.