Chandler, kaman-1 ve midland ceviz (juglans regia) çeşitlerinin fenolojik, pomolojik ve biyokimyasal özelliklerinin karşılaştırılması
Comparision of phenological, pomological and biochemical characteristics of chandler, kaman-1 and midland walnut (Juglans regia) varieties
- Tez No: 635378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBAHATTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Chandler, Kaman-1 ve Midland ceviz çeşitlerinin fenolojik özellikleri 2017 ve 2018 yıllarında incelenmiş, pomolojik özellikleri, toplam yağ ve protein ile yağ asidi kompozisyonları belirlenerek, biyokimyasal karşılaştırılmaları yapılmıştır. Çeşitlerin erkek ve dişi çiçeklenme tarihleri ve süreleri yıllara göre farklılık göstermiştir. Chandler ve Midland çeşitlerinde dikogami tipi her iki yılda protandri olarak sabit kalırken, Kaman-1 çeşidinde protogeniden homogamiye kayma olmuştur. Kaman-1 ve Midland çeşitlerinin çiçeklenme fenolojisi dışında diğer fenolojik özellikler bakımından oldukça benzer oldukları belirlenmiştir. İlkbahardaki uyanma, hasat ve sonbahardaki yaprak dökme tarihleri itibarıyla tüm çeşitlerin bölgedeki vejetasyon uzunluğunda yetiştirilebileceği sonucuna varılmıştır. Chandler, Kaman-1 ve Midland çeşitlerinde, iki yılın ortalaması olarak, sırasıyla, 31,95 mm, 30,98 mm, 31,33 meyve kalınlığı, 31,63 mm, 28,78 mm, 31,79 mm meyve eni, 38,74 mm, 37,28 mm, 42,31 mm meyve yüksekliği, 0,82, 0,80, 0,75 yuvarlaklık indeksi, 10,27 g, 10,25 g, 11,58 g kabuklu meyve ağırlığı, 4,51 g, 5,50 g, 4,38 g iç ağırlığı,1,05 mm, 1,04 mm, 1,33 mm kabuk kalınlığı, %44, %53, %35 iç randımanı değerleri belirlenmiştir. Meyve boyutları, kabuklu meyve ağırlıkları, iç ağırlıkları, randıman değerleri ve toplam yağ içerikleri çeşitler arasında ve yıllar arasında önemli düzeyde farklılık göstermiştir. Bununla birlikte, toplam protein içerikleri çeşitler arasında önemli düzeyde farklılık göstermiş ancak yıllar arasında önemli bir farklılık göstermemiştir. Çeşitler arasında, Kaman-1'in toplam protein, Midland'ın da toplam yağ içeriği bakımından en zengin çeşitler olduğu belirlenmiştir. Chandler'ın yağ asidi kompozisyonu yüksek oranda çoklu doymamış yağ içermesi sebebiyle en sağlıklı olarak bulunmuş, Kaman-1'in yağ asidi kompozisyonu Chandler'a oldukça benzer bulunmuş ve Midland'ın da en yüksek oleik asit konsantrasyonu sebebiyle en kararlı yağ asidi kompozisyonuna sahip olduğu belirlenmiştir. Chandler çeşidi verim, iç rengi, yağ asidi kompozisyonu, Midland yüksek yağ içeriği ve kararlı yağ asidi bileşeni, Kaman-1 ise yüksek protein içeriği, iç cevizlerinin dolgunluğu ve diğer çeşitleri tozlama kabiliyeti yönleriyle dikkat çekici bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The phenological characteristics of Chandler, Kaman-1 and Midland walnut varieties were examined in two consecutive years, 2017 and 2018. Pomological properties and biochemical contents such as total oil and total protein, fatty acid compositions were determined, and compared. Male and female flowering dates and periods of the cultivars showed significant differences between two years. Chandler and Midland varieties were found protandry and show a stable dichogamy, but Kaman-1 showed a shifted dichogamy from protogyny to homogamy in two years. Kaman-1 and Midland varieties were found quite similar in terms of phenological characteristics except of flowering. In considering the spring budburst, harvest and autumn defoliation dates, it was concluded that all varieties are suitable to be grown at vegetation period of the region. As a result of the two year examination, in mean values, Chandler, Kaman-1 and Midland varieties give 31.95 mm, 30.98 mm, 31.33 nut thickness, 31.63 mm, 28.78 mm, 31.79 mm nut widht, 38.74 mm, 37.28 mm, 42.31 mm nut height, 0.82, 0.80, 0.75 roundness index, 10.27 g, 10.25 g, 11.58 g inshell nut weight, 4.51 g, 5.50 g, 4.38 g kernel weight, 1.05 mm, 1.04 mm, 1.33 mm shell thickness, 44%, 53%, 35% kernel percentage, respectively. Nut sizes, inshell walnut weights, kernel weights, kernel percentages, total oil contents showed a significant difference between varieties and years. However, total protein contents differed significantly between varieties but did not differ significantly between years. Total protein content of Kaman-1 and total oil contents of Midland were found the richest. Chandler's fatty acid composition was found the healthiest due to high PUFA content, and Kaman-1's composition was found very similar to Chandler while Midland's composition was found more stable due to highest oleic acid concentration. Yield, kernel color and fatty acid composition of Chandler, high oil content and stable fatty acid components of Midland, and high protein content, plumpness of kernels and superiority in pollination ability of Kaman-1 were found remarkable.