Çocukluk çağı yalancı ve gerçek papilödem olgularının SD-OCT ile yapılan optik sinir başı analizinin klinik ile korelasyonu
Clinic correlation of the optic nerve head analysis performed with SD-OCT in children with pseudopapilledema and papilledema
  1. Tez No: 635392
  2. Yazar: İLTER İRİTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ALTIAYLIK ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çocukluk çağı yalancı ve gerçek papilödem olgularının Optik Koherans Tomografi (SD-OCT) ile yapılan optik sinir başı analizinin, klinik tanı koymayı kolaylaştırıcı belirteçlerini ve bunların klinik ile korelasyonunu ortaya koymak Gereç ve yöntem: Mayıs 2018- Mayıs 2019 arasında bilateral optik disk kabarıklığı tespit edilip göz hastalıkları ve çocuk nörolojisi bölümlerince takibe alınan 52 çocuk hastaya ait kayıtlar retrospektif olarak tarandı. Olgular Grup 1 (İdiopatik İntrakranyal Hipertansiyona sekonder gerçek papilödem) ve Grup 2 (Bilateral Optik Disk druzenine sekonder yalancı papilödem) olarak sınıflandırıldı. Bu olguların SD-OCT ile ölçülen gangliyon hücre analizi, optik sinir başı üç boyutlu görüntülemesi, peripapiller retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, santral maküler kalınlık, optik sinir en face görüntülemesi ve peripapiller koroid kalınlığı ölçümleri incelendi. Tüm olgulara ait B-mod oküler ultrasonografi verileri değerlendirildi. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To reveal the diagnostic indicators in optic nerve head analysis of children with pseudopapilledema and papilledema by Spectral Domain Optical Coherence Tomography (SD-OCT) to facilitate the clinical diagnosis and to investigate their clinical correlations Materials and methods: Medical records of 52 children with optic disc swelling, who were followed by the departments of pediatric neurology and ophthalmology between May 2018- May 2019 were reviewed retrospectively. Cases were classified as Group 1 (papilledema secondary to Idiopathic Intracranial Hypertension) and Group 2 (pseudopapilledema secondary to bilateral optic disc drusen). Ganglion cell analysis, three-dimensional imaging of optic nerve head, peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, central macular thickness, optic nerve en-face imaging and peripapillary choroid thickness analysis measured by SD-OCT were detected. B-mode ocular ultrasonography data of all cases were evaluated. Statistical analysis of all data was done with IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM, Armonk, NY, USA) package program.