Evaluation of multiplex PCR platform for vancomycin resistance enterococci (VRE) from rectal swabs
Rektal swablardan vankomisin dirençli enterokok (VRE) için multipleks PCR platformunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 635394
  2. Yazar: FATIMAH NAMEER SHABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AYVAZ, PROF. DR. MUSTAFA ALTAY ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsanın antibiyotiklere daha fazla maruz kalması ve bakterilerin farklı koşullara maruz kalması, gen bileşiminde mutasyonlara ve değişikliklere neden olur. Bu maruz kalmalar, bakteri duyarlılığının değişmesine neden olur ve bu şekilde mikroorganizma, vankomisin gibi antibiyotiklere karşı geniş direnç gösterebilir. Enterokok insanı enfekte eden en önemli bakterilerden biridir ve zamanla bu bakteri vankomisin de dahil olmak üzere birçok antibiyotiğe direnç sağlamıştır. Bu nedenle, bu bakterinin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde, ikincil enfeksiyonları önlemek için bakterinin daha kısa sürede antibiyotiğe dirençli olup olmadığını belirlemek çok önemlidir. Bu çalışmada, direncin belirlenmesi ve böylece ilaç sürecinin daha erken bir dönemde planlanması ve daha fazla komplikasyonun önlenmesi için multipleks PCR yönteminin etkinliği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Increased exposure of the human being to antibiotics and the exposure of bacteria to the different conditions lead to mutations and changes in gene composition. These exposures cause change the bacterial sensitivity and in this way microorganism may gain wide range of resistance against antibiotics such as vancomycin. Enterococci is one of the most important bacteria infecting human and over the time, this bacterium has developed resistance to many antibiotics, including vancomycin. Therefore, in the treatment of infections caused by this bacterium, it is very important to determine whether the bacterium is resistant to the antibiotic in a shorter period to prevent secondary infections. In this study, the effectiveness of the multiplex PCR method will be investigated in order to determine resistance and thus, planning of the medication process in a more early period, avoiding further complications.