İki uçlu duygudurum bozukluğu manik dönemde cinsiyet farklılıkları
Gender differences in bipolar disorder manic episode
  1. Tez No: 361305
  2. Yazar: CENNET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: İki uçlu duygudurum bozukluğu manik dönemde cinsiyete özgü fenomenolojik farklılıklar olduğu varsayımından yola çıkarak, çalışmamız cinsiyetin klinik özelliklere, sosyodemografik özelliklere, hastalık seyrine olan etkilerinin araştırılması ve literatür ile karşılaştırılması için tasarlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamıza, 2012 Temmuz- 2013 Ocak tarihleri arasında Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre iki uçlu duygudurum bozukluğu manik dönem tanısı ile yatarak tedavi görmekte olan ve araştırma ölçütlerini karşılayan 57 kadın ve 62 erkek hasta alındı. Olguların şimdiki ve geçmişteki hastalık tanıları, DSM-IV-TR Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) kullanılarak kesinleştirildi. Olgulara yatışlarından sonraki ilk üç gün içinde, sosyodemografik veri formu, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Pozitif Belirtileri Derecelendirme Ölçeği ve Montgomery-Asberg Depresyon Değerlendirme Ölçeği uygulandı, daha önce hastanede yatarak tedavi görenlerin eski kayıtlarını incelendi. BULGULAR: Yapılan değerlendirmelerde, erkek hastalarda, geçmişte psikiyatrik hastalık öyküsü, ek psikiyatrik tanı varlığı, sigara, alkol, esrar kullanım oranları, Young Mani Derecelendirme Ölçeğindeki (YMDÖ) cinsel ilgide artış, yıkıcı-saldırgan davranış parametreleri, Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeğindeki (SAPS) büyüklük sanrıları, saldırgan ve taşkın davranış parametreleri kadınlara göre istatistiksel olarak yüksek saptandı. Kadın hastalarda ise soygeçmişinde özellik bulunması, çalışabilirlik, göç öyküsü, ek hastalık varlığı (hipotiroidi), geçirilen hastalık dönemlerinden hipomani sayısı, YMDÖ'deki yükselmiş duygudurum, dış görünüm ile ilgili parametreler, Pozitif Belirtileri Değerlendirme Ölçeğindeki görsel varsanılar, giyim ve görünüm, pozitif yapısal düşünce bozukluğunu gösteren raydan çıkma, teğetsellik, enkoherans, çevresel konuşma gibi parametreler, Montgomery ve Asberg Depresyon Değerlendirme Ölçeğin (MADRS) ölçeği toplam skoru erkeklere oranla istatistiksel açıdan anlamlı derecede yüksek saptandı. SONUÇ: İki uçlu duygudurum bozukluğu manik dönemdeki hastalarda, sosyodemografik özellikler, klinik belirtiler ve hastalık seyrinde cinsiyetlere özgü bazı farklılıklar olduğunu saptadık. Bu farklılıkların, biyolojik ve kültürel faktörlerden kaynaklanabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTION: Based on the hypothesis that accepts gender specific phenomenological differences are present in bipolar disorder manic episode, this study has been prepared to research the impact of gender on the clinical manifestations, sociodemografic features, course of the disease and compare the results with literature. METHOD: Our study includes 57 female and 62 male patients, hospitalized in Bakırkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Psychiatric, Neurosurgery and Neurogical Disease Training and Research Hospital with the diagnose of bipolar disorder acute manic episode according to -TR-IV-TR criteria. The diagnose of patient was confirmed with Structured Clinical İnterview for DSM-IV-TR (SCID-1). Sosiodemografic data form, Young Mania Rating Scale (YMRS), Scale for the Assessment of Positive Symptoms (SAPS), Montgomery-Asberg Depression Rating Scale (MADRS), was performed all patients with in three days of their hospitalization. Previous medical records of patients, hospitalized before, were analyzed. RESULTS: According to evalution, male patients, past psychiatric history and comorbidity, substance abuse (cannabis and alcohol), smoking habit, increased sexual interest and disruptive or aggressive behavior parameter (in YMRS), grandiose delusions parameter, aggressive and agitated behavior parameter (in SAPS) were significantly higher than females. Female patients, family history of psychiatric disorder, migration history, operability, presence of comorbid illness (hypotiroidi), the number of hypomanic episodes, elevated mood parameter, appearance parameter (in YMRS), visual hallucinations parameter, clothing and appearance parameter, derailment parameter, tangentiality, incoherence parameters, circumstantiality parameter (in SAPS) and the total score of MADRS were significantly higher than males. CONCULUSIONS: As a result of the study, certain gender differences were found in sociodemografic features, clinical symptoms and course of disease in bipolar patients with manic episode. Those differences may stem from both biological and culturel factors.