Iğdır'da bazı sağlık kuruluşlarına başvuran ishalli çocuklarda bağırsak parazitlerinin sıklığı
Frequency of intestinal parasites in children with diarrhea applying to some health institutions in Iğdır
  1. Tez No: 635417
  2. Yazar: İNAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TAŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Iğdır ilinde, ishal şikâyetiyle sağlık merkezlerine başvuran çocuklarda intestinal parazitlerin sıklığını belirlemek ve bu parazitlerin önemini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Aralık 2019–Şubat 2020 tarihleri arasında Iğdır Devlet Hastanesi ve Özel Bulut Hastanesi'ne ishal şikâyetiyle başvuran 1-16 yaş aralığında olan çocuklar üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada hasta grubu 141'i kız, 159'u erkek olan toplam 300 ishalli çocuktan; kontrol grubu, herhangi bir kronik hastalığı ve ishali olmayan 50'si kız, 50'si erkek olmak üzere toplam 100 çocuktan oluşturulmuştur. Dışkı örnekleri nativ-Lugol yöntemi ve modifiye asit-fast boyama yöntemi ile değerlendirilmiştir. Hasta grubundaki 300 çocuğun %35'inde, kontrol grubundaki 100 çocuğun %17'sinde intestinal parazit pozitifliği saptanmıştır. Parazit pozitifliği bakımından, ishalli çocuklar ile sağlıklı kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmiştir (p=0,001). Hasta grubunda en yüksek oranda Blastocystis hominis'e (%13), en düşük oranda Giardia intestinalis'e (%2) rastlanmış, ayrıca %3 oranında Cryptosporidium spp. belirlenmiştir. Hasta grubunda kızların %40,4'ünde, erkeklerin %30,2'sinde, kontrol grubunda ise kızların %20'sinde, erkeklerin %14'ünde intestinal parazit pozitifliği saptanmıştır. İstatistik olarak değerlendirildiğinde, hasta grubu ve kontrol grubu cinsiyetler karşılaştırması sonucunda anlamlı bir fark (erkekler karşılaştırması: p= 0.008; kızlar karşılaştırması: p= 0.004) tespit edilmiştir. Parazite rastlama sıklığı ile hastaların bazı yaşam koşulları arasındaki ilişkide,“hayvancılık yapılıp-yapılmaması”(p= 0,004) ve“kanalizasyon şebekesinin olup-olmaması”(p=0,002) karşılaştırılmalarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Hastalardaki parazit pozitifliği ile karın ağrısı (p= 0,008) ve mide bulantısı (p= 0,003) arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi klinik belirtileri olan çocukların intestinal parazitler yönünden değerlendirilmesinin gerekli olduğu kanaatine varılmıştır. Ayrıca çocuk yaş grubunda intestinal parazitlerin halen önemli bir sağlık sorunu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the frequency of intestinal parasites in children who applied to health centers with the complaint of diarrhea in Iğdır province and to reveal the importance of these parasites. The study was carried out on children between the ages of 1-16 who applied to Iğdır State Hospital and Private Bulut Hospital between December 2019 and February 2020 with the complaint of diarrhea. In the study, a total of 300 children, 141 of whom were girls and 159 were boys; the control group was composed of a total of 100 children, 50 of whom were girls and 50 were boys without any chronic disease and diarrhea. Stool samples were evaluated by native-Lugol method and modified acid-fast staining method. Intestinal parasite positivity was found in 35% of 300 children in the patient group and 17% of 100 children in the control group. In terms of parasitic positivity, a statistically significant difference was found between children with diarrhea and the healthy control group (p = 0.001). The highest rate of Blastocystis hominis (13%), the lowest rate of Giardia intestinalis (2%) was found in the patient group, and 3% Cryptosporidium spp. was determined. Intestinal parasitic positivity was found in 40.4% of the girls in the patient group, 30.2% of the boys, 20% of the girls in the control group and 14% of the boys. When evaluated statistically, there was a significant difference (male comparison: p = 0.008; girls comparison: p = 0.004) as a result of comparison of the patient group and control group genders. In the relationship between the frequency of parasites and some living conditions of the patients, a statistically significant relationship was found in the comparison of“whether or not livestock”(p = 0.004) and“whether there is a sewerage network”(p = 0.002). A significant difference was found between parasitic positivity and abdominal pain (p = 0.008) and nausea (p = 0.003). As a result; it was concluded that children with clinical symptoms such as diarrhea, abdominal pain and nausea should be evaluated for intestinal parasites. In addition, it has been understood that intestinal parasites are still an important health problem in the pediatric age group.