Preadölesans dönemi judoculara uygulanan farklı ısınma prosedürlerinin seçilmiş motorik özelliklere etkisi
The effect of different warm-up procedures applied to predolescent judokas players on selected motoric characteristics
- Tez No: 898466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada preadölesans dönemi judoculara uygulanan farklı ısınma prosedürlerinin seçilmiş motorik özelliklere etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda Siirt Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde judo eğitimi alan sporcular (n:15, yaş: 11,46±1,69 yıl) kontrol uygulaması, dinamik ısınma, statik ısınma, proprioseftif nöromüsküler fasilitasyon ısınma ve balistik ısınma uygulamasına çapraz deney tasarımı randomizasyon yöntemi ile katıldı. Dört farklı ısınma uygulaması ve motorik özellikleri belirleyen performans ölçüm testleri 48 saat arayla yapıldı. Motorik özelliklere ait performans değerlerini belirlemek için otur eriş uzan testi, dikey sıçrama testi, illinois çeviklik testi, 20-30 metre sprint testi, 30 saniye mekik-şınav testi, y denge testi, sağ ve sol el kavrama kuvveti testleri uygulandı. Araştırma sonunda elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22 paket programı kullanıldı. Normallik sınaması için Shapiro-Wilk testi uygulandı. Uygulamalar arasındaki farkların analizi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi uygulandı. Farklılığın hangi uygulamada olduğunun belirlenmesi için LSD düzeltme testi kullanıldı. Katılımcıların uygulamış olduğu otur eriş uzan testi, dikey sıçrama testi, illionis çeviklik testi, 20-30 m sprint testi, 30 sn. şınav ve mekik testi, sağ ve sol el kavrama kuvveti testlerinde uygulamalar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken, sağ ve sol ayak y denge testi sonucuna göre uygulamalar arasında farklılıklar olsa da istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç olarak; preadölesans dönemi judoculara uygulanan farklı ısınma prosedürlerinin seçilmiş motorik özelliklere pozitif etkisinin olduğu; özellikle performans değerleri arasında dinamik ısınma ve proprioseftif nöromüsküler fasilitasyon ısınma uygulamaları lehine diğer ısınma prosedürlerine göre daha anlamlı farklılıkların olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of different warm-up procedures applied to predolescent judoka on selected motoric characteristics.. In our study, athletes (n=15, age: 11.46±1.69 years) receiving judo training at the Siirt Provincial Directorate of Youth Services and Sports participated in the control application, dynamic warm-up, static warm-up, proprioceptive neuromuscular facilitation warm-up, and ballistic warm-up applications using a cross-experiment design randomization method. Four different warm-up applications and performance measurement tests determining motor characteristics were conducted at 48-hour intervals. To determine the performance values of motor characteristics, sit and reach test, vertical jump test, Illinois agility test, 20-30 meter sprint test, 30-second sit-up and push-up test, star balance test, and right and left hand grip strength tests were measured. The SPSS 22 package program was used for the statistical analysis of the data obtained at the end of the research. The Shapiro-Wilk test was applied for normality testing. One-way analysis of variance for repeated measures was applied to analyze the differences between applications. The LSD correction test was used to determine which application had the difference. While statistically significant differences were found between the applications in the sit and reach test, vertical jump test, Illinois agility test, 20-30 m sprint test, 30 sec. push-up and sit-up test, and right and left-hand grip strength test performed by the participants, no statistically significant differences were found between the applications in the right and left foot star balance test results, despite the differences. As a result, it can be said that different warm-up procedures applied to preadolescent judokas have a positive effect on selected motor characteristics; especially the dynamic warm-up and proprioceptive neuromuscular facilitation warm-up applications showed more significant results compared to other warm-up procedures in terms of performance values.