Mesanenin ürotelyal karsinomlarının tanı ve derecelendirilmesinde alarin ve asprosinin rolünün araştırılması
Investigation of the role of alarin and asprosin in the diagnosis and grading of urothelial carcinomas of bladder
  1. Tez No: 635427
  2. Yazar: BURCU SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARTAŞ, PROF. DR. İBRAHİM HANİFİ ÖZERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tekrarlama ve ilerleme riski yüksek olan ürotelyal karsinom, tanı, tedavi ve takip açısından önemlidir. Erkeklerde daha sıktır. Her yaşta görülebilir, ancak ileri yaşlarda daha yaygındır. Tümör evresi ve histolojik derecesi tedaviyi yönlendiren en önemli prognostik parametrelerdir. Beraberinde displazi/ in situ karsinom varlığı, hastanın yaşı, ek hastalıkları da tedaviyi çeşitlendirmektedir. Galaninerjik sistemin yeni üyesi alarin, ekson 3' ün dışlanması sonucu galanin benzeri peptit (GALP) mesajcı ribonükleik asitin (mRNA) modifikasyonu ile 25 aminoasitten oluşmaktadır. Reseptörleri galanin reseptör grubundan olmasa da beslenme, termoregülasyon gibi etkileri galaninle benzerdir. Asprosin beyaz adipositlerden salınan bir glukojenik hormondur. Profibrillinin c-terminal bölünme ürünü olup, G protein- siklik adenozin monofosfat (cAMP)- protein kinaz A (PKA) yolu aracılığıyla glukoneogenezi uyarır. Çalışmamıza Ocak 2010 ile Mayıs 2018 tarihleri arasında ürotelyal karsinom tanılı pTa, pT1 ve pT2 evrelerinde 75 hasta ile herhangi bir lezyon saptanmayan 25 hasta dahil edildi. Hastaların evreleri ile alarin ve asprosin arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Urothelial carcinoma, which has high risk of recurrence and progression, is important for diagnosis, treatment and follow-up. It's more common in men and older ages. Tumor stage and histological grade are important parameters that guide treatment. Alarin, novel member of galaninergic system, consists of 25 aminoacids by modification of GALP mRNA as result of exclusion of exon 3. Although receptors aren't from group of galanin receptors, its some effects are similar to galanin. Asprosin is glucogenic hormone released from white adipocytes. C-terminal cleavage product of profibrillin, stimulates gluconeogenesis by G protein- cAMP- PKA pathway. Between January 2010- May 2018, 75 patients who were diagnosed with urothelial carcinoma in pTa, pT1 and pT2 stages and 25 patients without any lesions were included in our study. The relationship between patients' stages and alarin and asprosin was evaluated statistically.