Prolapsus evrelerinin yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of prolapse stages on quality of life
  1. Tez No: 635428
  2. Yazar: ESRA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Araştırma prolapsus evrelerinin yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Metaryal ve Metot: Kesitsel tipteki araştırma Turgut Özal Tıp Merkezi Ürojinekoloji Polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini ürogenital prolapsus tanısı alan 120 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında anket formu, Pelvik Organ Prolapsus Semptom Skoru ve Prolapsus Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, one way anova ve tamhane's post hoc testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalamasının 53.69±1.22 olduğu, saptanmıştır. Araştırmada Prolapsus Yaşam Kalitesinin en çok etkilenen alanının genel sağlığa etki alanı olduğu bulunmuştur. Vajenden aşağı inen bir şey olduğu hissi en çok rahatsız eden semptom olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was in order to determine the effect of prolapse stages on quality of life. Material and Method: A cross-sectional study was carried out in Turgut Özal Medical Center Urogynecology Outpatient Clinic. The sample of the study consisted of 120 women diagnosed with urogenital prolapse. Data were collected using questionnaire form, Pelvic Organ Prolapse Symptom Score and Prolapse Life Quality Scale. Data were evaluated using number, percentage, mean, standard deviation, t test, one way anova and tamhane's post hoc test. Results: It was found that the average age of women participating in the research is 53.69 ± 1.22. The area most affected by prolapse quality of life was found to be the domain of general health. The feeling of something coming down from the vagina was found to be the most disturbing symptom.