Kahramanmaraş şartlarında farklı gübre formlarının soya fasulyesinin (Glycine max L.) verim ve kalite unsurları üzerine etkisi
The effect of different fertilization forms on soybean (Glycine max. (L.) merrill) yield and quality properties in Kahramanmaraş conditions
  1. Tez No: 635426
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ERDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RAHMİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma; Kahramanmaraş şartlarında 2019 yılında farklı gübre formlarının soya fasulyesinin verim ve kalite unsurları üzerine etkisini belirlemek amacıyla Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün deneme alanında kurulmuş ve yürütülmüştür. Denemede GAPSOY 16 soya fasulyesi ve kontrol, kimyasal gübre (N ve P2O5), Hayvan Gübresi-1 (1500 kg da-1), Hayvan Gübresi-2 (2000 kg da-1), Hayvan Gübresi-3 (2500 kg da-1), Sıvı Gübre-1 (1500 ml da-1), Sıvı Gübre-2 (2000 ml da-1), Sıvı Gübre-3 (2500 ml da-1) olmak üzere 8 farklı gübre formu kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada; bitki boyu, yan dal sayısı, bitkide kapsül sayısı, kapsülde tane sayısı, ilk bakla yüksekliği, kapsül boyu, kapsül eni, kapsül tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, tane verimi, ham yağ oranı, ham yağ verimi, ham protein oranı, ham protein verimi gibi önemli özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre denemeye alınan gübre formlarının soya fasulyesindeki tane verimi değerleri 394.16 ile 473.77 kg da-1 arasında değişim göstermiştir. Dekara en yüksek tane verimi 473.77 kg da-1 ile Hayvan Gübresi-2 (2000 kg da-1) gübre uygulamasından elde edilmiştir. Denemeye alınan gübre formlarının soya fasulyesindeki ham yağ verimi 73.48 ile 89.91 kg da-1 arasında, ham protein verimi ise 131.92 ile 164.79 kg da-1 arasında değişim göstermiştir. Dekara en yüksek ham yağ verimi Hayvan Gübresi-2 (89.91 kg da-1) ve Hayvan Gübresi-3 (89.85 kg da-1) uygulamasından, en yüksek ham protein verimi 164.79 kg da-1 ile Sıvı Gübre-2 uygulamasından elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan gübre formları içerisinde 473.77 kg da-1 ile en yüksek tane verimi değerinin elde edildiği 2000 kg da-1 hayvan gübresi uygulaması ve 458.80 kg da-1 ile 2000 kg da-1 sıvı gübre uygulaması Kahramanmaraş şartlarında soya fasulyesi için önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was established and conducted in the field of field crops Department of the Faculty of Agriculture of Sütçü Imam University in order to determine the effect of different fertilizer forms on yield and quality elements of soybeans under Kahramanmaraş conditions in 2019. The experiment includes GAPSOY 16 soybean variety and 8 different fertilizer application as: control, chemical (N ve P2O5), Cattle Manure-1 (1500 kg da-1), Cattle Manure-2 (2000 kg da-1), Cattle Manure-3 (2500 kg da-1), Liquid Fertilizer-1 (1500 ml da-1), Liquid Fertilizer-2 (2000 ml da-1), Liquid Fertilizer-3 (2500 ml da-1). The trial was conducted with three repetitions according to the random blocks experimental design. In the trial; plant height, number of branches per plant, number of capsules per plant, number of seed per capsules, first capsules height, capsule length, capsule width, grain weight per capsule, thousand grain weight, grain yield, crude oil ratio, crude oil yield, crude protein ratio, crude protein yield have been investigated. For the grain yield change between 394.16 kg da-1 and 473.77 kg da-1. The highest grain yield per decare was obtained by applying Cattle Manure-2 (2000 kg da-1) fertilizer with 473,77 kg da-1. There was a variation in the crude oil yield of soybeans between 73.48 kg da-1 and 89.91 kg da-1, and crude protein yield between 131.92 kg da-1 and 164.79 kg da-1. The highest crude oil yield per decare was obtained from Cattle Manure-2 (2000 kg da-1) (89.91 kg da-1) and Cattle Manure-3 (2500 kg da-1) (89.85 kg da-1) fertilizer application, the highest crude protein yield was obtained from Liquid Fertilizer-2 (2000 ml da-1) application with 164.79 kg da-1. The fertilizer forms used in the study are 473.77 kg da-1 with the highest grain yield value, 2000 kg da-1 cattle manure application and 458.80 kg da-1 and 2000 kg da-1 liquid fertilizer application are recommended for soybeans in Kahramanmaraş conditions.