Atık tavuk tüyünden keratin eldesi, keratin-kitosan türevi filmlerinin özelliklerinin incelenmesi
Extraction of keratin from poultry chicken feathers, investigation of the properties of the film obtained from keratin-chitosan mixture
  1. Tez No: 635443
  2. Yazar: MEDİHA GÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKAN MORCALI, DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ AYHAN ZIBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tavuk tüyleri, tavuk üretim tesislerinde atık madde olarak açığa çıkmaktadır. Hâlihazırda hayvan yemi olarak kullanılmakta ya da gömülerek imha edilmektedirler. Bu çalışmada; atık tavuk tüyleri ön fiziksel işlemlerden geçirilerek temizlenmiştir. Daha sonra keratin ekstraksiyonu için boyutu küçültülmüştür. Belirli bir boyuta getirilen tüyler sodyum sülfür (Na2S) ile farklı konsantrasyon, sıcaklık, karıştırma hızı ve süreye bağlı olarak keratin ekstraksiyonu yapılmıştır. Elde edilen keratin partiküllerinden keratin çözeltisi hazırlanmış ve belirli oranlarda kitosan ile karıştırılarak homojen bir hale gelene kadar karıştırılmış ve plastikleştirici görevi gören PVA (polivinil alkol) eklenerek film oluşturulmuştur. Elde edilen keratin partiküllerinin ve filmlerin yapısı FT-IR, SEM, XRD ile aydınlatılmış ve filmlerin antibakteriyel özellikleri incelenmiştir. Tez çalışması sonunda veriler ışığında kullanım alanları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chicken feathers pose a problem as waste material in chicken production facilities. They are currently used as animal feed or are buried and destroyed. In this study; waste chicken feathers were cleaned by pre-physical treatment. It was then reduced in size for keratin extraction. For this aim, chicken feathers obtained from poultry factories and keratin obtained with sodium sulfide (Na2S) depending on different concentration, temperature and mixing speed and time. The keratin solution was prepared from the keratin particles obtained and mixed with chitosan in certain ratio until it became homogeneous and PVA (polyvinyl alcohol), which acts as a plasticizer, was added and the film was formed. The structure of the keratins obtained and films formed were characterized by SEM, XRD, FT-IR and antibacterial properties of films were examined. In the light of this information, their usage areas were researched.