Çeşitli mikroorganizmaların ve maddelerin enfeksiyon önleyici etkilerinin caenorhabditis elegans modelinde araştırılması
Investigation of infection prevention effects of various mikroorganisms and substances in caenorhabditis elegans model
- Tez No: 635444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN RAYAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmamızda Caenorhabditis elegans modeli üzerinde, insan vücuduna faydalı etkileri olan bazı probiyotik mikroorganizmaların, bazı patojen mikroorganizmaların standart ve klinik izolatlarının enfeksiyon geliştirme yetenekleri üzerine etkinlikleri ve prebiyotik özellikleri olan bazı maddelerin bu etkileşim üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 6 farklı probiyotik mikroorganizmanın ve 4 farklı prebiyotik maddenin C. elegans üzerinde patojen olan 5' i klinik olmak üzere 10 farklı patojen mikroorganizmanın oluşturduğu enfeksiyona karşı, yaşam sürelerinde meydana getirdiği değişiklikler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Farklı probiyotik mikroorganizmalar ile beslenen C. elegans' ın patojen mikroorganizmalarla enfekte edildiğinde, yaşam süresinde meydana gelen değişimler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Prebiyotik maddelerin aktiviteleri, probiyotik ve patojen mikroorganizmaların türlerine bağlı olarak birbirlerinden farklı etki göstermişlerdir. Genel olarak inülin, laktuloz ve fruktooligosakkarit maddelerinin kullanımında enfeksiyona karşı olumlu sonuçlar elde edilirken, 4-o-metil-D-glucurona-D-xylan maddesinin enfekte C. elegans' ın yaşam süresinde anlamlı bir değişiklik meydana getirmediği gözlenmiştir. Sonuçlar: Probiyotik mikroorganizma ve prebiyotik madde kullanımının, patojen mikroorganizmaların meydana getirdiği enfeksiyonlar üzerinde gösterdiği etkiden yola çıkarak bu tür enfeksiyonların önlenmesi veya daha hafif seyretmesini sağlayarak tedavi sürecinde yardımcı olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the effects of some probiotic microorganisms which have beneficial effects on human body, standard and clinical isolates of some pathogenic microorganisms on infection development ability and the effects of some substances having prebiotic properties on this interaction. Material and Methods: In our study, 6 different probiotic microorganisms and 4 different prebiotic substances against infection caused by 10 different pathogenic microorganisms, 5 of which are clinical pathogens on C. elegans, were compared statistically. Results: When C. elegans, fed with different probiotic microorganisms, was infected with pathogenic microorganisms, changes in lifetime were found statistically significant. The activities of prebiotic substances showed different effects depending on the types of probiotic and pathogenic microorganisms. In general, positive results were obtained against the infection in the use of inulin, lactulose and FOS substances, while the 4-o-methyl-D-glucurona-D-xylan substance did not produce a significant result in the life span of the infected C. elegans. Conclusion: It suggests that the use of probiotic microorganisms and prebiotic substances can be used as an adjunct in the treatment process by preventing or milder infections of this type based on the effect on the infections caused by pathogenic microorganisms.