Beslenme eğitiminin lise öğrencilerinde beslenme okuryazarlığı, diyet kalitesi ve beslenme durumu üzerine etkisi
The effect of nutrition education on nutrition literacy, diet quality and nutritional status in high school students
  1. Tez No: 635486
  2. Yazar: GÖKÇE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı beslenme eğitiminin lise öğrencilerinde beslenme okuryazarlığı, diyet kalitesi ve beslenme durumu üzerine etkisini belirlemek ve verilen beslenme eğitiminin bu parametreler üzerine etkisinin kalıcılığını değerlendirmektir. Çalışma Ekim 2019-Mart 2020 tarihleri arasında Ankara Çankaya'da bulunan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'na bağlı bir lisede yürütülmüştür. Çalışmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Öğrenciler, deney ve kontrol grubu olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da çalışmanın başlangıcında ön testler uygulanmıştır. Deney grubuna ön test uygulamasının ardından sekiz hafta boyunca eğitim verilmiş, kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Deney grubunun eğitimlerinin bitmesini takiben sekizinci haftada her iki gruba da son testler uygulanmıştır. İzlem testleri, son testlerin uygulanmasından sekiz hafta sonra, yalnızca deney grubuna uygulanmıştır. Ön testte bireylerin sosyodemografik özellikleri, beslenme eğitimi ile ilgili görüşleri, beslenme bilgi kaynağına dair soruları içeren başlangıç formu, sağlık ve beslenmeyle ilgili görüşleri ve beslenme davranışları ile ilgili sorular, besin tüketim sıklığı formu, Akdeniz diyeti kalite indeksi, Adolesan beslenme okuryazarlığı ölçeği, antropometrik ölçümler ve beslenme bilgi testi yer almaktadır. Son test ve izlem testinde ise başlangıç formu dışında ön testte yer alan tüm formlar bulunmaktadır. Çalışmaya yaşları 14-17 arası toplam 93 (deney grubu 47, kontrol grubu 46) öğrenci katılmıştır. Ön testte deney ve kontrol grubunun beslenme bilgi testi puanları benzerken, verilen beslenme eğitimi ile son testte deney grubunun puanı kontrol grubundan yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of nutrition education on nutrition literacy, diet quality and nutritional status in high school students and to evaluate the permanence of the effect of nutrition education on these parameters. The study was conducted between October 2019 and March 2020 in a high school affiliated to the Ministry of National Education in Çankaya, Ankara. Experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. The students were divided into two groups as experimental and control. Pretests were applied to both groups at the beginning. The experimental group was trained for eight weeks after pretesting, and no intervention was made to the control group. Posttests were applied to both groups in the eighth week following the completion of education of the experimental group. Follow-up tests were applied only to experimental group, eight weeks after the posttests were applied. In the pretest, the start form containing questions about the sociodemographic characteristics of individuals, their opinions on nutrition education, the source of their nutrition information, alongside the start form, questions about their views on health and nutrition, nutritional behaviors, food consumption frequency form, Mediterranean diet quality index, Adolescent nutrition literacy scale, anthropometric measurements and nutritional knowledge test were applied. In the post-test and follow-up test, all forms in the pre-test are included, except the start form. A total of 93 (experimental group 47, control group 46) students aged 14-17 participated in the study. While nutritional knowledge test scores of both groups were similar in the pretest, scores of the experimental group were higher than the control group in the post-test (p0.05).