Akupresur uygulamasının tip 2 diyabet hastalarında polinöropati ile ilişkili ağrı ve uyku kalitesine etkisi
Effect of acupressure practice on pain associated with polyneuropathy and sleep quality in patients with TYPE 2 diabetes
- Tez No: 635485
- Danışmanlar: PROF. DR. ELANUR YILMAZ KARABULUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma, akupresurun tip 2 diyabet hastalarında polinöropati ile ilişkili ağrı ve uyku kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Bu çalışma Haziran 2018- Temmuz 2020 tarihleri arasında, randomize kontrollü araştırma olarak yürütüldü. Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Endokrinoloji polikliniğine kayıtlı tip 2 diyabete bağlı polinöropati tanısı almış toplam 348 hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklemini araştırma kriterlerine uyan, araştırmayı kabul eden ve randomize kontrollü olarak seçilen 44 deney 42 kontrol grubunda olmak üzere toplam 86 tip 2 diyabet hastası oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Ağrı Kalitesi Değerlendirme Ölçeği”ve“Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik, ki kare, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, Mann-whitney u testi, Wilcoxon testi ve x2 analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Effect of Acupressure Practice on Pain Associated with Polyneuropathy and Sleep Quality in Patients with Type 2 Diabetes Aim: This study was conducted to determine the effect of acupressure on pain associated with polyneuropathy and sleep quality in patients with type 2 diabetes. Material and Methods: This study was conducted as a randomized controlled trial between June 2018 and July 2020. The study population consisted of a total of 348 patients, diagnosed with type 2 diabetes induced polyneuropathy, who were registered in the Endocrinology Outpatient Clinic of Atatürk University Health Research and Application Center. The sample of the study consisted of 86 randomized patients with type 2 diabetes (44 in the experimental group and 42 in the control group) who met the research inclusion criteria.“Personal Information Form”,“Pain Quality Assessment Scale”and“Pittsburgh Sleep Quality Index”were used for the collection of the data. The arithmetic mean, standard deviation, percentile, Chi square, independent samples t test, dependent samples t test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon test and X2 analysis were used in the evaluation of the data.