Lise öğrencilerinde sürekli kaygı, kişilerarası bağımlılık eğilimi ve çocukluk çağı travmalarının risk alma davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of the continuous anxiety, interpersonal addiction tendency and childhood traumas on risk-taking behaviors in high school students
  1. Tez No: 683591
  2. Yazar: EMİNE EDA KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SALTUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinde sürekli kaygı, kişiler arası bağımlılık eğilimi ve çocukluk çağı travmalarının risk alma davranışları üzerindeki etkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 260 kadın, 176 erkek olmak üzere toplam 436 lise öğrencisinden veri toplanmıştır. Araştırmada katılımcıların kişisel bilgilerini elde etmek amacıyla kişisel bilgi formu, Sürekli Kaygı Ölçeği, Kişiler Arası Bağımlılık Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği ve Riskli Davranışlar Ölçeği kullanılmıştır. Riskli davranışların yordayıcılarının belirlenmesi amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon modelleri tahmin edilmiştir. Yordayıcıların cinsiyet, sınıf, ekonomik durum, aile çeşidi, bakım veren kişi, anne ve baba eğitim durumu özelliklerine göre farklılaşması da incelenmiştir. Analiz sonuçlarında Sürekli Kaygının Riskli Davranışların İntihar Eğilimi alt boyutunu pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Kişiler Arası Bağımlılık Eğiliminin Riskli Davranışların Sigara Kullanımı, Beslenme Alışkanlıkları ve Antisosyal Davranış alt boyutlarını pozitif yönde yordadığı, Çocukluk Çağı Travmalarının ise Riskli Davranışların Alkol Kullanımı alt boyutunu pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular literatür bilgileri çerçevesinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; to examine the effects of trait anxiety, interpersonal dependency tendency, and childhood traumas on risky behaviors in high school students. The data was collected from a total of 436 high school students, 260 females and 176 males. In order to obtain personal information from participants, The personal information form, the State-Trait Anxiety Inventory, the Interpersonal Dependency Inventory, the Childhood Trauma Questionnaire, and the Risk Behaviours Scale were used. Multiple Linear Regression models were created to determine the predictors of risky behaviors. The predictors differed according to gender, level of education, economic status, family type, caregiver, educational status of the mother and the father of the participants. The result of the analysis show that Trait Anxiety predicted the Suicidal Tendency sub-dimension of Risky Behaviors positively. It was detected that the Interpersonal Dependency Tendency was a positive predictor of Smoking, Eating Habits and Antisocial Behavior sub- dimensions of Risky Behaviors, as well Childhood Trauma was a positive predictor of Alcohol Use sub-dimension of Risky Behaviors. The findings of the study were interpreted within the scope of literature information.