Total diz protezi sonrası akut postoperatif ağrı ve fiziksel performansın preoperatif faktörler ile olan ilişkisi
The relationship between acute postoperative pain and physical performance with preoperative factors after total knee artroplasty
  1. Tez No: 635494
  2. Yazar: ŞEYDA ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızın amacı; Total Diz Protezi (TDP) sonrası akut postoperatif ağrı ve fiziksel performansın preoperatif faktörler ile olan ilişkisini araştırmaktır. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'nde yatan, çalışmanın dahil edilme ve edilmeme kriterlerine uyan 70 hasta çalışmaya alındı. Hastalar ameliyattan 1 gün önce ve ameliyattan 3 gün sonra aynı fizyoterapist tarafından değerlendirildi. Ameliyat öncesi; hastaların fiziksel ve demografik bilgilerini içeren Hasta Ön Değerlendirme Formu, bilateral diz fonksiyonunu değerlendiren Hospital for Special Surgery (HSS) Diz Skorlaması, Vizüel Analog Skalası (VAS), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-KF) ve Vücut Farkındalığı Anketi (VFA) kullanıldı. Ameliyat sonrası; son 24 saatte hissedilen ağrıyı değerlendirmek için Kısa Ağrı Anketi (KAA) ve fiziksel performansı değerlendirmek için Süreli Kalk ve Yürü Testi (SKYT) kullanıldı. Preoperatif kinezyofobi, anksiyete, depresyon ve ağrı şiddeti akut postoperatif ağrıyla ilişkili bulunurken (p0.05). Ayrıca preoperatif kronik diz ağrı süresi; '
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the relationship between acute postoperative pain and physical performance with preoperative factors after TDP. Seventy patients who were hospitalized in the Süleyman Demirel University Medicine Faculty Orthopedics and Traumatology Service and complied with the study's inclusion and exclusion criteria were included in the study. The patients were evaluated by the same physiotherapist 1 day before surgery and 3 days after surgery. Before surgery; The Patient Pre-Evaluation Form containing the physical and demographic information of the patients, Hospital for Special Surgery (HSS) Knee Score evaluating bilateral knee function, Visual Analogue Scale (VAS), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) and Body Awareness Questionnare (BAQ) were used. After surgery; Brief Pain Inventory (BPI) was used to evaluate the pain in the last 24 hours and Time Up and Go Test (TUG) was used to evaluate physical performance. Preoperative kinesiophobia, anxiety, depression and pain severity were associated with acute postoperative pain (p0.05). In addition, there was a significant difference in terms of acute postoperative pain and physical performance between the preoperative chronic knee pain duration; '