Total diz protezi ameliyatlarında uygulanan periferik sinir bloklarının ağrı kontrolü ve mobilizasyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması: Gözlemsel bir çalışma
  1. Tez No: 934977
  2. Yazar: ERCE CAN ÜRESİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDENİZ ARGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Total diz artroplastisi (TDA) sonrası görülen akut ağrı, erken dönem iyileşme ve mobilizasyon üzerinde önemli ölçüde etkili olup etkin ağrı kontrolünde zorluklar yaratmaktadır. Optimum ağrı kontrolü için multimodal analjezi yaklaşımları tercih edilmektedir. Bu yöntemler arasında yer alan periferik sinir blokları (PSB), opioid tüketimini azaltarak hastaların mobilizasyonunu artırmada kritik rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, spinal anestezi altında total diz artroplastisi uygulanan hastalarda rutin olarak kullanılan periferik sinir bloklarının (Adduktor Kanal + IPACK bloğu ile Fasya İliaka Plan Bloğu) analjezik etkinliğini, postoperatif opioid tüketimini ve mobilizasyon üzerine etkilerini ilk 24 saat içinde karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Etik kurul onayı alındıktan sonra, spinal anestezi ile TDA uygulanacak olan 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Operasyon öncesinde hastalara Fasya İliaka Plan Bloğu (Grup F) veya Adduktor Kanal + IPACK bloğu (Grup A) uygulandı. İki hasta grubunun postoperatif ilk 24 saat içerisindeki opioid tüketimi, 0, 2, 6, 12 ve 24. saatlerdeki ağrı düzeyleri, mobilizasyon durumları ve opioid kaynaklı yan etkileri karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama opioid tüketimi, Grup A'da (2.08 ± 0.26 mg) Grup F'ye göre (3.12 ± 0.31 mg) anlamlı derecede daha düşük bulundu (p0.05). Sonuç: Adduktor Kanal + IPACK bloğu, Fasya İliaka Plan Bloğuna kıyasla daha üstün analjezi sağlamakta, opioid tüketimini anlamlı olarak azaltmakta ve erken mobilizasyon üzerinde olumlu etki yapmaktadır. Bu nedenle, TDA sonrası ağrı yönetimi ve erken mobilizasyon hedefleri için Adduktor Kanal + IPACK bloğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Acute pain following total knee arthroplasty (TKA) significantly impacts early recovery and mobilization, posing challenges for effective management. Multimodal analgesic approaches are preferred for optimal pain control. Among these methods, peripheral nerve blocks (PNB) play a crucial role in reducing opioid consumption and improving patient mobilization. This study aimed to compare the analgesic effectiveness, postoperative opioid consumption, and mobilization effects of routinely applied peripheral nerve blocks (Adductor Canal + IPACK block and Fascia Iliaca Plane Block) in patients undergoing total knee arthroplasty under spinal anesthesia within the first 24 hours. Material and Methods: After obtaining ethical committee approval, 90 patients who will undergo TKA with spinal anesthesia were included in the study. Fascia iliaca plane block (Group F) or adductor canal block + IPACK block (Group A) were applied to the patients before the operation. Opioid consumption in the first 24 hours postoperatively, pain levels at 0, 2, 6, 12 and 24 hours, mobilization and opioid-related side effects of the two patient groups were compared. Results: The average opioid consumption was significantly lower in the Group A (2.08 ± 0.26 mg) compared to the Group F (3.12 ± 0.31 mg) (p0.05). Conclusion: The Adductor Canal + IPACK block provides superior analgesia, significantly reduces opioid consumption, and positively impacts early mobilization compared to the Fascia Iliaca Plane Block. Therefore, the Adductor Canal + IPACK block is recommended for pain management and early mobilization objectives following TKA.