Total diz protezi sonrası sanal gerçeklik tabanlı gevşeme egzersizinin ameliyat sonrası ağrı ve kinezyofobiye etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of virtual reality-based relaxation exercise on postoperative pain and kinesiophobia after total knee replacement: Randomized controlled study
  1. Tez No: 947565
  2. Yazar: ZEYNEP MENTEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, total diz protezi operasyonu sonrası sanal gerçeklik tabanlı progresif gevşeme egzersizinin ameliyat sonrası ağrı ve kinezyofobiye etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Randomize kontrollü deneysel çalışmanın verileri Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ocak-Ekim 2024 tarihleri arasında toplandı. Araştırma örneklemini 40 deney ve 40 kontrol grubu olmak üzere toplamda 80 birey oluşturdu. Kontrol grubundaki hastalara total diz protezi ameliyatı sonrası birinci, ikinci ve üçüncü gün olmak üzere toplamda üç gün sürekli pasif hareket cihazı uygulandı. Deney grubundaki hastalara ise kontrol grubuna benzer olarak toplamda üç gün sürekli pasif haraket cihazı uygulanırken bireylere sanal gerçeklik temelli progresif gevşeme egzersizi uygulandı. Verileri toplamada; Hasta Tanıtım Formu, Vizüel Analog Skalası (VAS) ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanıldı. Deney ve kontrol grubunda yer alan bireylerin beden kitle indeksi hariç tüm kontrol değişkenleri bakımından benzer özelliklere sahip olduğu belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of virtual reality-based progressive relaxation exercise on postoperative pain and kinesiophobia after total knee replacement surgery. The data of the randomized controlled experimental study were collected at the Aksaray Training and Research Hospital Orthopedics and Traumatology Clinic between January and October 2024. The research sample consisted of 80 individuals in total, 40 in the intervention group and 40 in the control group. In the control groups, the device with continuous active movement for a total of three days, on the first, second and third days after total knee replacement surgery. In the intervention experimental groups, the device with continuous active movement for a total of three days, on the first, second and third days after total knee replacement surgery, is applied to the individuals, while virtual reality and individual progressive relaxation exercises are performed. In collecting data; Patient Introduction Form, Visual Analog Scale (VAS) and Tampa Kinesiophobia Scale were used. It was determined that individuals in the experimental and control groups had similar characteristics in terms of all control variables except body mass index (p>0.05).