İç kontrol sisteminin değerlendirilmesinde temel yaklaşımlar ve uygulamaya ilişkin öneri örnekleri
In the evalution of the internal control system the main aproaches and the examples of suggestion related with practicing
  1. Tez No: 63550
  2. Yazar: HAKAN ARACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TUNA TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET İşletme denetimlerinde temel alman ölçüt mevcut genel kabul görmüş denetim standartlarının uygulanmasıdır. Genel kabul görmüş denetim standartları temel olarak genel standartlar, çalışma sahası standartları ve raporlama standartları şeklinde gruplandırılmıştır. Çalışma sahası standartlarından birisi de denetlenen işletmenin iç kontrol sisteminin etkinliğinin değerlenmesidir. İşletmede etkin bir iç kontrol sisteminin bulunması, yayınlanan finansal tabloların doğruluk ve güvenilirlik derecesini arttırır, finansal tabloların hatalı olma riskini azaltır. Yapılan denetimde, denetim görüşüne ulaşmada gerekli işlemlerin sayı ve kapsamının daraltılmasına, denetim boyutlarının küçülmesine imkan tanır. Ayrıca işletmedeki iç kontrol sisteminin etkinsizliğine neden olan unsurların tespitine yardımcı olur. Denetim çalışmaları içerisinde kullanılan iç kontrol sisteminin etkinliğini değerlemedeki temel yaklaşımların uygulanmasında zaman açısından maliyetlere olumsuz etkisi göz önüne alınarak gerekli özen gösterilmemektedir. Yapılan bu çalışma ile denetimde iç kontrol sisteminin etkinliğini belirlemede genel çerçevede uygulanılabilir fonksiyonel bölümleme kapsamında etkinlik değerleme anketleri oluşturulmuştur. Ayrıca yapılan denetimlerdeki olumsuzlukları ortadan kaldıran ve iç kontrol sisteminde etkinliğin değerlendirilmesini, amaçlarına yönelik olarak en kısa zaman ve en düşük denetim maliyeti ile sunabilen bir bilgi işlem programı hazırlanarak, anket yaklaşımı üzerine objektif, istatistiki ölçütlere göre sonuçlar ortaya koyan bir model geliştirilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The base criterion in the enterprise auditing is the application in the General Accepted Auditing Standarts. General Accepted Auditing Standarts are grouped as general standarts, stardarts of field work and the standarts of reporting. One of the standarts of the filed work is the evaluation of the efficiency of the internal control of the inspected enterprise. The existence of the efficient internal control system in the statements of the audited enterprise increases the correctness and the reliability level of the published financial statement and also decreases the risk of having faulty financial statements. Performing auditing gives us an opportunity to give an opion on auditing by means of reducing the number and the content of necessary procedures and again diminishing the auditing dimensions. In auditing practice ; the main approaches that evaluate the efficiency of the internal control system are not given necessary consideration because of their negative effect on cost in terms of time. J; - In this study, in order to determine the efficiency of the internal control system, as a general evaluation method efficiency questionnaires are prepared. In addition, a computer program in visual basic and a database system is prepared, in order to eliminate the negative aspects in auditing and to be able to perform auditing in accordance with the objectives in shortest time and lowest auditing cost. IV