Konya Eğitim ve araştırma hastanesi çocuk nöroloji polikliniğine baş ağrısı şikayetiyle başvuran hastaların etiyolojik ve sosyo-demografik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the etiological and socio-demographic characteristics of patients admitted to Konya Training and research Hospital Pediatric neurology polyclinic with headache complaint
- Tez No: 635503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Baş ağrısı sadece erişkinlerde değil, çocuklarda ve ergenlerde de oldukça sık görülen bir nörolojik yakınmadır. Çocukların fiziksel, ruhsal durumlarını, okul başarılarını etkilemesi ve aileler için endişe verici bir şikayet olmasıyla hastaneye başvuruların önemli nedenlerinden biridir. Çalışmamızda baş ağrısı şikayetiyle başvuran hastaların sosyo-demografik, etyolojik ve klinik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Nöroloji Polikliniğine 01.03.2018 – 01.03.2019 tarihleri arasında baş ağrısı şikayeti ile başvuran 470 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, baş ağrısının özellikleri (tek/çift taraflı olması, vasfı, şiddeti, gün içinde ne zaman olduğu, sıklığı), baş ağrısına eşlik eden bulantı, kusma, fotofobi, fonofobi, görsel semptom, anormal nörolojik bulgu varlığı, baş ağrısının günlük yaşama etkisi, baş ağrısının tanısı, aile öyküsü, eğer varsa kan tahlilleri, beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve Elektroensefalografi sonuçları değerlendirildi. Baş ağrısı sınıflaması, Uluslararası Baş Ağrısı Bozukluklarının Sınıflandırması-3'e göre yapıldı. Bulgular: Yaşları 3 ile 17 arası değişen 470 hastanın 291(%61,9)'i kız, 179(%39,1)'u erkekti. Hastaların yaş ortalaması 12,38 ± 3,45 yıldı. 289(%61,5) hasta primer baş ağrısı, 122(%26) hasta sekonder baş ağrısı tanısı alırken, 59(%12,6) hastanın baş ağrısı sınıflandırılamadı. Primer baş ağrılarından 177(%61,5) hasta gerilim tipi baş ağrısı (GTBA), 111(%38,4) hasta migren ve 1(%0,3) hasta küme tipi baş ağrısı tanısı aldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Headache is a very common neurological complaint, not only in adults but also in children and adolescents. It is one of the important reasons to apply to the hospital, as it affects the physical, mental state, school success of children and is a worrying complaint for families. In our study, it was aimed to determine the socio-demographic, etiological and clinical features of the patients who applied with headache complaints. Material and Methods: In our study, 470 patients who were admitted to Konya Training and Research Hospital, Pediatric Neurology Polyclinic, between 01.03.2018 and 01.03.2019 were included. Patients' age, gender, features of headache (unilateral / bilateral, quality, severity, when it is during the day, frequency), nausea, vomiting, photophobia, phonophobia, visual symptom, abnormal neurological finding accompanying headache, effects of daily life, diagnosis of headache, family history, blood tests, brain magnetic resonance imaging (MRI) and Electroencephalography (EEG) results were evaluated. Headache classification was made according to the International Classification of Headache Disorders-3. Results: Out of 470 patients, aged between 3 and 17, 291(61.9%) were female and 179(39.1%) were male. The mean age of the patients was 12.38 ± 3.45 years. While 289(61.5%) patients were diagnosed as primary headache, 122(26%) patients were diagnosed as secondary headache, 59(12.6%) patients' headache could not be classified. Of the primary headaches, 177(61.5%) patients were tension type headache (TTH), 111(38.4%) patients were diagnosed with migraine, and 1(0.3%) patient was diagnosed with cluster headache.