Yoğun bakım ünitesinde izlenen hastalarda anormal klor seviyelerinin yoğun bakım takip sonuçlarına etkisi
The effect of abnormal chlorine levels on the results of intensive care follow-up in patients followed up in the intensive care unit
- Tez No: 635505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YAZICIOĞLU MOÇİN, UZMAN EYLEM TUNÇAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Giriş ve Amaç: Hastane ve yoğun bakıma yatan hastalarda serum klor düzeyi anormallikleri sık gözlenmektedir.Hipokloremi ve hiperkloremi sık karşılaşılmakla birlikte yoğun bakım hastaları ile ilgili veriler sınırlıdır.Çalışmamızda, yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) klor seviyeleri normal aralıkta olmayan hastalarda YBÜ kalış gün ve mortalitelerinin daha kötü olup olmadığı araştırıldı. Yöntem: Geriye dönük gözlemsel kesitsel çalışma yoğun bakım eğitim kliniğinde 2016-2017 yılları arasında yatan hastalarda yapıldı.Çalışmaya hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) üzerinden düzey 2 ve düzey 3 YBÜ'ne yatan,yatışının ilk ve son günü serum klor düzeyi bakılan hastalar alındı.Serum klor düzeyi YBÜ giriş ve çıkış değerleri düşük (97mmol/L ve altı), normal (98-106 mmol/L) ve yüksek (107 mmol/L ve üstü) olarak üçlü gruplanırken aynı zamanda normal aralık ve anormal aralık (düşük ve yüksek) olarak ikili grup yapıldı.Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet), ek hastalık, hemogram ve biyokimya değerleri, yatış tanıları ve günleri,YBÜ mortaliteleri HBYS'den otomatik olarak alındı.C-reaktif protein(CRP) ve nötrofil lenfosit oranı (NLO) inflamatuar belirteç olarak hesaplandı, mortalitede cut-off değerleri hesaplandı.Klor grupları, yatış tanıları ve inflamatuar belirteçler ile oluşturulan lojistik regresyon modelinde ybü mortalitesi olan hastalar değerlendirildi. Bulgular: Çalışma döneminde YBÜ'ne yatan toplam 2663 hastada, YBÜ'ne girişte ve çıkışta klor seviyesi bakılan 1975 (erkek, %61.5) hasta çalışmaya alındı. Klor düzeyleri düşük, normal ve yüksek değerlerde olan hasta oranları sırasıyla %51.8, %32.5 ve %15.6 idi;YBÜ kalış günü ortanca değeri sırasıyla 4 (2-7) ,5 (3-8) ve 5 (2-9) gün (p=0.014) idi.YBÜ'de mortalite %20.7 (n=408) hastada gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Serum chlorine level abnormalities are frequently observed in hospital and intensive care unit (ICU) patients.Hypochloremia and hyperchloremia are common, but data on intensive care patients arel imited. In this study, it was investigated whether the days of stay and mortality were worse in patients who did not have normal chlorine levels in ICU. Methods: The retrospective observational cross-sectional study was performed in patient sadmitted to intensive care training clinic between 2016-2017.Serum chlorine level at time of ICU admission and discharge were groupe into three as low values (97mmol/L and below), normal (98-106 mmol/L) and high (107 mmol/L and above) and also groupe into two according to the normal range and abnormal range .