Akut kolesistitli hastalarda medikal veya cerrahi tedavinin seçilmesinde flow-sitometrinin yeri
The role of flow-cytometry in the selection of medical or surgical treatment in patients with acute cholecystitis
- Tez No: 635506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK OĞUZ İDİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genel Cerrahi, Allergy and Immunology, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Safra kesesi hastalıkları bütün dünyada önde gelen sağlık sorunlarındandır. Genel populasyonun yaklaşık %20'sinde semptomatik safra kesesi taşı mevcuttur. Bu hastaların %20'sinde de akut kolesistit gelişir. Çalışmamızın amacı akut kolesistit hastalarında immun hücrelerde hastalığın şiddetine göre meydana gelen değişiklikleri saptayarak, hastalığın gidişatını ve uygulanacak tedaviyi öngörmede flow sitometri ile yapılan analizlerin yerini saptamaktır. Çalışmaya İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesine 01.09.2019 ile 01.06.2020 tarihleri arasında akut kolesistit ile başvuran ve hastaneye yatırılarak tedavi gören hastalar dahil edilmiş olup hastalar yatışlarında alınan rutin kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemlerine göre hafif, orta ve ağır şiddette kolesistit olarak üç ana gruba ayrılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalardan yatış anında kan alınarak akan hücre ölçer ile yardımcı T lenfosit, sitotoksik T lenfosit, CD 14+ monositler üzerinde HLA-DR expresyonları ölçülmüştür. Her grupta 14 hasta olmak üzere sağlıklı gönüllüler, hafif kolesisit, orta şiddette kolesistit ve ağır kolesistit olarak toplam 56 gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanların ortalama yaşı 49,02±16,34 yıl, Kadın/Erkek oranı 11/17'dir. Çalışmada gruplar arasında total lenfosit sayısı, CD3+ hücre, CD4+ hücre, CD8+ hücre, CD4+/CD8+ hücre oranlarında gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmazken, total lökosit sayısı ve HLA-DR expresyonunda kolesistit şiddeti arttıkça anlamlı oranda yükselme izlenmiştir. Her ne kadar anlamlı olmasa da hastalık şiddeti arttıkça lenfosit total sayısı ve total CD3 yüzdesi azalmakta, CD4/CD8 oranı artmaktadır. Sonuç olarak lenfosit sayısının, total CD3+ hücre oranının, CD4/CD8 oranının ve monositler üzerinde HLA-DR ekspresyonunun hastanın hastaneye başvuru anında değerlendirilmesi hastalığın gidişatı hakkında bilgi sahibi olma konusunda klinisyeni yönlendirebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Gallbladder diseases are one of the leading health problems all over the world. Approximately 20% of the general population has symptomatic gallstones. Acute cholecystitis also develops in 20% of these patients. The aim of our study is to determine the changes in immune cells in patients with acute cholecystitis according to the severity of the disease, and to determine the role of analysis performed by flow cytometry in predicting the prognosis of the disease and the treatment to be applied. Patients who applied to Istanbul Training and Research Hospital with acute cholecystitis between 01.09.2019 and 01.06.2020 were included in the study. Patients were divided into three main groups as mild, moderate and severe acute cholecystitis according to routine blood tests and imaging methods taken during their hospitalization. Blood samples were obtained from all patients included in the study at the time of hospitalization, and HLA-DR expressions were measured on helper T lymphocytes, cytotoxic T lymphocytes, and CD 14+ monocytes by flow cytometry. A total of 56 volunteers were included in the study, divided into 4 groups, with 14 patients in each group: healthy volunteers, mild cholecystitis, moderate cholecystitis, and severe cholecystitis. The mean age of all patients was 49.02 ± 16.34 years, and the female / male ratio was 11/17. In the study, there was no significant difference between the groups in terms of total lymphocyte count, CD3 + cell, CD4 + cell, CD8 + cell, CD4 + / CD8 + cell ratios. A significant increase was observed in total leukocyte count and HLA-DR expression as the severity of cholecystitis increased. Although not significant, as the severity of the disease increases, the total lymphocyte count and the percentage of total CD3 decrease and the CD4 / CD8 ratio increases. In conclusion, we think that the evaluation of lymphocyte count, total CD3 + cell ratio, CD4 / CD8 ratio and HLA-DR expression on monocytes at the time of admission to the hospital may lead the clinician to have information about the prognosis of the disease.