Bireylerin sosyal iş ağlarına ilişkin algısı: Linkedın üzerine bir araştırma
Perception of individuals regarding social business network: A research on linkedin
  1. Tez No: 635510
  2. Yazar: GÖNÜL SEKENDÜR TURGU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BAKIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Science and Technology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde sosyal ağların kullanımı hem işletmeler hem de bireyler tarafından her geçen gün artmaktadır. Sosyal ağlar bireyler tarafından iletişim kurmak, eğlenceli zaman geçirmek ve bilgiye ulaşmak gibi amaçlarla daha çok kullanılırken, işletmeler tarafından ise müşterileriyle iletişim kurmak, tutundurma faaliyetleri gerçekleştirmek, sektöre ilişkin bilgi alışverişi içinde olmak ya da potansiyel çalışan adaylarına ulaşabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, bireylerin sosyal bir iş ağı olan LinkedIn kullanım alışkanlıkları ve algısı ortaya çıkarılmak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini LinkedIn iş ağını kullanan mevcut ve potansiyel işgörenler oluşturmaktadır. Araştırma zamanı içerisinde evrene ulaşma imkanı olmadığı için kolayda örnekleme tekniği kullanılmıştır. Mayıs 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında 456 kişiye web tabanlı anket uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre; katılımcıların LinkedIn kullanımı cinsiyetleri açısından farklılık göstermektedir. LinkedIn Premium hesabına sahip olup olmama ve LinkedIn üzerinden iş alma teklifi katılımcıların yaşları açısından herhangi bir anlamlı farklılık göstermemektedir. Sadece LinkedIn kullanım süresi, katılımcıların eğitim düzeylerine göre farklılık göstermektedir. Meslek açısından incelendiğinde ise katılımcıların premium hesabının olup olmaması istatistiksel olarak anlamlı değildir. Ayrıca LinkedIn kullanım süresi ve profil güncelleme sıklığı açısından ise katılımcıların yaşadıkları bölgeye bağlı olarak farklılıklar olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Katılımcıların LinkedIn algılama düzeyleri ile yaşları arasında anlamlı ilişki vardır. LinkedIn fonksiyonellik algısı ile içerik ve etkileşim algısının yanı sıra zaman algısı arasında anlamlı ilişki olduğu görülmektedir. Katılımcıların LinkedIn fonksiyonellik algısı ile kullanım sıklığı ve profil güncelleme sıklığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Zaman algısı açısından değerlendirildiğinde ise kullanım sıklığı, profil güncelleme sıklığı ve hesabındaki kişi sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of social networks both by businesses and individuals is increasing day by day these days. Social networks are used by individuals mostly for purposes such as communicating, having fun and accessing information, while businesses use them to communicate with their customers, to carry out promotional activities, to exchange information regarding the sector or to reach potential employee candidates. In this research, it was aimed to reveal the usage habits and perception of individuals of LinkedIn, which is a social business network. The universe of the research is the existing and potential employers using the LinkedIn business network. Since there is no possibility to reach the universe during the research, convenience sampling technique was used. A web-based survey was conducted on 456 people between May 2018 and January 2019. According to the findings of the research, it is seen that the usage of LinkedIn by participants varies in terms of their gender. Whether one has a LinkedIn Premium account and the offer to get a job on LinkedIn does not differ significantly in terms of the ages of the participants. Only the duration of LinkedIn usage varies based on the education level of the participants. When examined in terms of profession, it is not statistically significant whether the participants have a premium account or not. In addition, it is found out that there are differences in terms of LinkedIn usage time and frequency of profile updating depending on the region where the participants live. There is a significant relationship between participants' LinkedIn perception levels and their ages. It is observed that there is a significant relationship between the perception of functionality of LinkedIn and perception of content and interaction as well as perception of time. There is a statistically significant relationship between participants' perception of LinkedIn functionality and frequency of use and updating the profile. When evaluated in terms of time perception, it is seen that there was a statistically significant relationship between the frequency of use, frequency of updating the profile and the amount of people in the persons' network.