I. sınıf tatil köylerindeki sportif rekreasyon / animasyon programları, tesisleri ve uygulamaları
  1. Tez No: 82360
  2. Yazar: ÖZCAN SAYGIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP AKİF AFYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
VI ÖZET Tatil köyleri sportif rekreasyon/animasyon aktivitelerinin yoğun bir şekilde uygulandığı konaklama tesisleridir. Muğla Bölgesi I. sınıf tatil köylerindeki sportif rekreasyon/animasyon programlan, tesisleri ve uygulamalarının incelenmesi bu araştırmanın temelini oluşturmuştur. I. sınıf tatil köylerindeki rekreasyon/animasyon program sorumlularına, spor animatörlerine ve yabancı turistlere amaca uygun anketler hazırlanmış ve dağıtılmıştır. Cevaplar değerlendirildiğinde şu bulgular ortaya çıkmıştır. 1- I.sınıf tatil köyleri sportif tesisler ve malzemeler, programlar ve uygulamalar bakımından memnun edicidir. 2- Rekreasyon/animasyon program sorumluları rekreasyonla ilgili eğitim alırken, spor animatörleri bu konuda yeterli seviyede eğitimli değildir. Her iki grubun eğitimleri informaldir ve üniversite düzeyinde rekreasyon ile ilgili eğitim almamışlardır. 3- Yabancı turistler ise beklentilerine cevap alabilmişler ve memnun kalmışlardır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY Holiday villages are resorts where there are many common sportive recreation/animation activities. The main objective of this study is to collect information about the sportive recreation/animation programmes, facilities and activities in first class holiday villages in Muğla region. Three questionnaries were distributed to the heads of the recreastion/animation programmes, to the sports animators and to the tourists from different countries. After the answers were evaluated, 1-The first class holiday villages were found to have satisfactory sportive facilities and equipment, also good programmes and activities. 2- While the heads of the recreation/animation programmes were found to have enough education about recreation, sports animators were found not to have. But their education about recreation and sportive recreation/animation was informal education, not a university degree. 3- On the other hand, foreign tourists expressed satisfactions about their expections.