Tatil köylerinde rekreasyon ve animasyon aktiviteleri
  1. Tez No: 8965
  2. Yazar: MEHMET DERYA TEZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İNCEKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
IX bilgi saklaması nedeniyle dar tutulmuş, çeşitli karşılaştırma lar ve analizlere gidilememiştir. Araştırmanın özet olarak vermek istediği mesajlar ve ge nel sonuç sonuç bölümünde incelenmiştir. Ayrıca öncelerae konusunun yeni olması bir takım düşünce ve biçimlerin daha geniş kitlelerce anlaşılabilmesi ve fayda sağlama açısından Ek'ler bölümünde Türkiye'deki Tatil köyleri nin Genel Bölgesel Dağılımları, Sayısal Durumları, Çeşitli Tatil Köyü özellikleri animasyon program resimleri ve Türkiye' nin en iyi planlanmış Tatil Köyü anf itiyatrosu olan Çamyuva (Robinson Club) Tatil köyünün anfitiyatro planı ve son olarak Amerika Birleşik Devletlerindeki Turizm Rekreasyon Okullarının listesi ve Kayıt kabul koşulları verilmiştir.VIII kavramların birbirleri ile ve turizm ile ilgili bağıntıları, ilişkileri, etkileşimleri saptanmaya çalışılmıştır. Üçüncü Bölümün birinci kısmında Tatil Köyleri ortaya çıkmış, sekteröl durumu, tanımı, amaç ve nitelikleri ile tanı tılmaya çalışılmış; bu tanıtım çalışması yapılırken tatil köylerinin kuruluş, finans ve işletme problemlerine yer veril memiş konu dışı tutulmuştur. Üçüncü Bölümün ikinci kısmında ise Tatil Köylerinde yer alan Rekreasyon Olanakları ve bu olanakların değerlendiril mesi ve animasyon programları verilmeye çalışılmış, animasyon aktivitelerine ilgi-katılım yoğunluklar etkileri değerlendirme içinde ele alınmıştır. Bu bölümün son kısmında Tatil Köylerinde Animasyon ve Rekreasyon Olanaklarının İşletmeye olan etkileri pazarlama- Satış-Reklam ve Tanıtım bazında ele alınarak olayın ekonomik sonuçları incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde bölgesel önem ve animasyon konusuna gösterdikleri önem gibi sebeplerle seçilip inceleme kapsamına alının 15 1. Sınıf Tatil Köyünde rekreasyon ve animas yon imkanları ve uygulama alanları, animatörler işletme yapıla rı ve özellikleri ve olaya bakış açıları ile ekonomik getiriler konusunda, tatil köyü işleticileri ve animatörlerle yapılan mülakat sonuçları bazında, ufak çaplı araştırma ve uygulama çalışması yapılmıştır. Bu çatışmadaki işletme bilgilerinin doğruluğu dikkate alındığında (+ 0,10 Hata Payı) dikkate alın maktadır. Uygulama çalışması işletmelerin çoğunun veri veIX bilgi saklaması nedeniyle dar tutulmuş, çeşitli karşılaştırma lar ve analizlere gidilememiştir. Araştırmanın özet olarak vermek istediği mesajlar ve ge nel sonuç sonuç bölümünde incelenmiştir. Ayrıca öncelerae konusunun yeni olması bir takım düşünce ve biçimlerin daha geniş kitlelerce anlaşılabilmesi ve fayda sağlama açısından Ek'ler bölümünde Türkiye'deki Tatil köyleri nin Genel Bölgesel Dağılımları, Sayısal Durumları, Çeşitli Tatil Köyü özellikleri animasyon program resimleri ve Türkiye' nin en iyi planlanmış Tatil Köyü anf itiyatrosu olan Çamyuva (Robinson Club) Tatil köyünün anfitiyatro planı ve son olarak Amerika Birleşik Devletlerindeki Turizm Rekreasyon Okullarının listesi ve Kayıt kabul koşulları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
XII of the business administration information an error intervalof. ( ~ 10 must be taken into considideration ). The application studies ar kept revtricped because most of the firms and companies are not willing to give their data and confidential informations and for the same reason we couldn't realize necessary comparisions and analyses. We are giving the massages and general results obtained, inthe section of“results”. - Since this study is new and useful to realize a supplement for in for mations and documants. We are presenting in the supplement part. The Supplement Includes - Facilitates of the Holliday Villages in Turkey - Regional Distribution. - Numeric Distribution of Holliday Villages according to Region district. - Some animation program/as and photos of some Holliday Villages. - - The best amphie-theatre example of Turkey Robinson Club Çarayuva. - The list of the animation recreation scholls in the United States and the Application formes and their General conditions are given in this part.XI animation and animator as definition and quality and to determine their relations to interactions with each other and tourism. In the first section of the third part we tried to describe the holliday villages. Including their evelcrtion, sectoral state, definition, purpose and properties but disregarding their foundation, financial and adminastration problems. In the second section of this part we have tried to give the recreation possibilities contained in the holliday villages and the evaluation of these possibilities and animation programs and treated the interest participation densities of the animation activities within there evaluations. In the last section of this part we tried to meat the effects of the recreation and animation possibilities Bussiness administration on grounds of marketing, sales and advertisement and investigated the economic consequences of the event. In the fourth and last part 15 first class holliday villages selected according to their zonal impartance to their attitude with respect to animation, have been exeminedanal their recreation and animation possibilities, application fields, animators, administrative stractures and propertiesand their points of view and economic in comes have been investigated in small scale on grounds of conversations. With holliday villages administrators and animators. Regarding the correctnessXII of the business administration information an error intervalof. ( ~ 10 must be taken into considideration ). The application studies ar kept revtricped because most of the firms and companies are not willing to give their data and confidential informations and for the same reason we couldn't realize necessary comparisions and analyses. We are giving the massages and general results obtained, inthe section of“results”. - Since this study is new and useful to realize a supplement for in for mations and documants. We are presenting in the supplement part. The Supplement Includes - Facilitates of the Holliday Villages in Turkey - Regional Distribution. - Numeric Distribution of Holliday Villages according to Region district. - Some animation program/as and photos of some Holliday Villages. - - The best amphie-theatre example of Turkey Robinson Club Çarayuva. - The list of the animation recreation scholls in the United States and the Application formes and their General conditions are given in this part.