9 – 36 ay arası çocuklarda ev kazalarına yönelik ebeveyn farkındalığının arttırılmasına ücretsiz olarak dağıtılan güvenlik önleminin (priz kapağının) etkisi
The effect of the security measures (socket cover) distributed free of charge on increasing parental awareness of home accidents in children between 9-36 months
- Tez No: 635539
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVTAP VELİPAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinin arasında kazalar önemli bir sorundur. Beş yaş altı çocuklarda bu kazaların büyük bir kısmını ev kazaları oluşturmaktadır. Alınacak basit önlemlerle bu kazalar ve kazalara bağlı çocuk ölümleri önlenebilir. Ebeveynleri yaşam alanları içerisinde alınabilecek güvenlik önlemleri konusunda bilgilendirme ve farkındalığın artırılması konusundasağlık çalışanlarının önemli rolü vardır. Bu çalışmada ev kazalarına yönelik bilgilendirmelere ek olarak ücretsiz olarak dağıtılan priz kapağının farkındalık üzerine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma 9-36 ay arası sağlıklı çocukların ebeveynlerine uygulanan ev kazalarıyla ilgili yarı randomize (quasi-randomized) kontrollü bir müdahale çalışmasıdır. Çalışmamız 28.11.2019 – 25.01.2020 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlam Çocuk Polikliniği ve Genel Çocuk Polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Sağlam Çocuk ve Genel Çocuk Polikliniğine başvuran 9-36 ay aralığındaki kronik ciddi bir hastalığı olmayan çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Çalışmanın yürütüldüğü 28.11.2019-25.01.2020 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi sağlam çocuk ve genel çocuk polikliniğine başvuran 9-36 ay arası kronik hastalığı olmayan toplam 224 çocuğun ebeveynleri bu çalışmaya dâhil edilmiştir. 114 hasta bilgilendirme yapılıp kapak verilen çalışma grubunu, 110 hasta kapak verilmeyen sadece bilgilendirilen kontrol grubunu oluşturmuştur. Bir ay sonra yapılacak olan telefon görüşmesinde çalışma gurubundan 17 aile, kontrol grubundan 14 aileye ulaşılamamış olup bu nedenle toplam 31 hasta çalışma dışı bırakılmıştır. Eğitim öncesinde (p=0,005) ve sonrasında (p0,702).
Özet (Çeviri)
Accidents constitute an important problem among child deaths in developed and developing countries. Most accidents are home-accidents in children under the age of five. With simple measures to be taken, such accidents and subsequent child deaths can be prevented. Therefore, raising the awareness of parents on this issue has great importance. At this stage, physicians have a crucial role in informing parents about security measures that can be taken in their living environments. This study aimed to evaluate the effect of the freely-distributed socket cover, in addition to the information, on the awareness about home accidents. The present study is a quasi-randomized controlled intervention study on home accidents including parents of healthy children aged between 9-36 months. Our study was conducted between 28.11.2019 - 25.01.2020 at Well-Child and General Pediatrics outpatient clinics of Akdeniz University Hospital. The study sample consisted of the parents of children between the ages of 9 to 36 months who applied to these clinics and do not have a chronic serious disease. In total, parents of 224 children were included in the present study. Of the subjects, 114 were given information and provided socket cover constituting the intervention group, and 110 were only given information as the control group. During the phone calls made one month later, 17 subjects from the study group and 14 from the control group could not be reached, and a total of 31 patients were excluded from the study. Before (p=0.005) and after (p 0.702).