Okul öncesi dönemde çocuğu olan ebeveynlerin ev kazalarına yönelik tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Parents with children in the prescholl period attitudes and behaviors towards home accidents evaluation
- Tez No: 876498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönemde çocuğu olan ebeveynlerin ev kazalarına yönelik tutum ve davranışlarını belirlemek, bunları etkileyebilecek faktörleri incelemek ve ebeveynlerin bu konudaki farkındalıklarını artırmaya yönelik etkinlikler için zemin hazırlamaktır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu çalışmanın evrenini 0-6 yaş arası çocuğu olan ebeveynler oluşturdu. Katılımcılarla yüz yüze görüşme sağlanıp sözlü onamları alınarak anket formları dolduruldu. Anket formu; sosyodemografik bilgi formu, '0-6 Yaş Çocuklarda Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeği' (EKYGÖTÖ) ve mutfakta oluşabilecek 20 ev kazasını tanımlamalarını isteyen bir resimden oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to determine the attitudes and behaviors of parents with preschool children towards home accidents, to examine the factors that may affect these, and to prepare the ground for activities to increase parents' awareness on this issue. Methods: The population of this descriptive study consisted of parents with children aged 0-6. The participants were interviewed face to face and their verbal consent was obtained, and the survey forms were filled out. Survey form; The sociodemographic information form consisted of the 'Scale for Identification of Safety Measures for Home Accidents in Children aged 0-6' (EKYGÖTÖ) and a picture asking them to describe 20 home accidents that could occur in the kitchen.