Nişanlı bireylerde ilişki doyumunu yordamada bağlanma boyutlarının, evlilik tutumlarının ve beklentilerinin rolü
The predictor role of relationship satisfaction of attachment dimensions, marriage attitudes and expectations in engaged individuals
  1. Tez No: 635549
  2. Yazar: PELİN DEVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARAIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, nişanlı bireylerin bağlanma boyutlarının (kaygılı, kaçınmacı), evliliğe yönelik tutumlarının, evlilikten beklentilerinin ve nişanlılarıyla ilişkide olma sürelerinin ilişki doyumunu yordayıcılığının incelenmesidir. Nicel yöntemlerden korelasyonel araştırma modeli kullanılarak yapılan araştırmaya 19-50 yaş aralığındaki nişanlı, 132 kadın, 132 erkek olmak üzere toplam 264 kişi katılmıştır. Analizler 129 kadın, 124 erkek toplamda 253 katılımcının verileri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak Sosyo-demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II (YİYE II), Evlilik Tutumu Ölçeği (ETÖ), Evlilik Beklentisi Ölçeği (EBÖ) ve İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ) kullanılmıştır. Sosyo-demografik bilgi formu ve ölçekler bazı katılımcılara elden verilmiş, bazı katılımcılara internet üzerinden gönderilmiştir. Elde edilen veriler için korelasyon ve çoklu standart regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgulara göre ilişki doyumu ile evlilik beklentisi, evlilik tutumu, kaygılı bağlanma, kaçınmacı bağlanma ve birliktelik süresi değişkenlerinin ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Nişanlı bireylerin ilişki doyumunu yordamada evlilik tutumu, kaygılı bağlanma ve birliktelik süresinin anlamlı bir katkısı olmadığı belirlenmiş olup evlilik beklentisi ve kaçınmacı bağlanma değişkenlerinin anlamlı katkı sağladıkları tespit edilmiştir. Ek olarak, cinsiyet değişkenine göre ilişki doyumu düzeylerinde anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the attachment dimensions of the engaged individuals (anxious, avoidant), their attitudes towards marriage, their expectations from marriage, and the predictor of relationship satisfaction of the duration of their relationship with their fiancées. A total of 264 participants, 132 females and 132 males, aged 19-50, participated in the study, which was conducted using the quantitative correlational model. The analyzes were carried out on the data of 129 females and 124 males. Socio-demographic Information Form, Inventory of Experiences in Close Relationships II (YİYE II), Marital Attitude Scale (EDS), Marital Expectation Scale (EPI) and Relationship Satisfaction Scale (ASI) were used as measurement instruments. Socio-demographic information form and scales were handed to some participants and sent to some participants on the internet. Correlation and multiple standard regression analysis were performed for the data obtained. According to the statistical analysis, it was found that relationship satisfaction was correlated with marital expectation, marital attitude, anxious attachment, avoidant attachment and association duration variables. It was determined that marital attitude, anxious attachment and the duration of coupling variables did not make a significant contribution in predicting the relationship satisfaction of the engaged people while it was found that marital expectation and avoidant attachment variables contributed significantly. In addition, it was concluded that there was no significant difference in relationship satisfaction levels by gender variable.