Piyano dersinde kazanılan teknik davranışların okul şarkılarına eşlik yapmada kullanılmasına ilişkin öğrenci görüşleri
Student opinions on the usege of technical approaches learned in piano lessons during the accompaniment of school songs
- Tez No: 635548
- Danışmanlar: PROF. SELMİN TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Piyano gibi birçok açıdan zengin özelliklere sahip bir çalgının eşliği, şarkı öğretimi sürecinde etkili olduğuna dair birçok araştırma mevcuttur. Piyano ile eşlik yaparken bu çalgıyı etkili kullanmak önemlidir. Bu ise teknik davranışların kavranması ve düşünülmeden davranış olarak sergilenmesi şeklinde kendisini gösterecektir. Bu bağlamda bu araştırma, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin“Bireysel Piyano”dersinde kazandıkları teknik davranışları okul şarkılarına eşlik yaparken kullanmalarına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın amacı ve yapısı gereği bu çalışma betimsel çalışma olarak tasarlanmış ve araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını Ankara'daki gelişmiş üniversitelerden birinin Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 3. ve 4. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır ve veriler, çoğunluğunu dörtlü likert tipi soruların oluşturduğu anket yoluyla toplanmıştır. Veriler SPSS programı frekans analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve çözümleme sonucunda katılımcıların büyük bir çoğunluğu bireysel piyano dersinde kazandıkları teknik davranışları okul şarkılarına eşlik ederken kullanma durumlarını orta düzey veya orta düzeyin altı olarak nitelemekte, sadece küçük bir bölümü bireysel piyano dersinde kazandıkları teknik davranışları okul şarkılarına eşlik ederken kullanma düzeylerini“çok”olarak belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
There are many studies showings that it is effective in the process of teaching accompaniment of an instrument with many features such as piano. It is important to use this instrument effectively when accompanying in such lessons. This will appear itself in the form of understanding technical behavior and displaying it as behavior mechanically. Therefore, the aim of this research is to determine“the opinions of prospective music teachers about the use of the technical behaviors acquired in the ”Class İnstruction Piano“ courses while accompanying the school songs”. The participants of the research are 3rd and 4th grade students in the Department of Music Education of one of the developed universities in Ankara, and the data were collected through a questionnaire, most of which consisted of quadruple likert-type questions. The data were analyzed by the SPSS program frequency analysis method., As a result of the analysis, the majority of the participants describe their usage of technical behaviors they gained in the“Class İnstruction Piano”courses while accompanying the school songs as intermediate level or under the intermediate level, only a small number of them state their usage levels as high while the technical behaviors they gained in in the“Individual Piano”course accompany school songs.