Visseral leishmaniasisin etkeni Leishmania infantumun immünojen antijenlerini ve antileishmanial ilaç kombinasyonlarını içeren yeni polimerik nanoformülasyonların geliştirilmesi ve immünokemoterapetik etkinliklerinin ın vitro kültür sistemlerinde incelenmesi
Development of new polymeric nanoformulations including combinations of antileishmanial drug with immunogen antigens of Leishmania infantum which is the agent of visceral leishmaniasis and examination of immunochemotherapeutic activities in in vitro culture systems
  1. Tez No: 635557
  2. Yazar: UMUT OĞLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ŞEFİK ABAMOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Bioengineering, Microbiology, Parasitology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Vektör yoluyla bulaşan leishmaniasis, Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği en önemli tropikal hastalıklar listesinde 2. sıradadır. Dünya genelinde 350 milyon insan leishmaniasise yakalanma riski altında olup, 12 milyon kişi bu hastalıkla enfektedir. Savaşlar, göçler, kıtlık ve küresel ısınma gibi nedenlerden dolayı hastalığa yakalanan insan sayısı her geçen yıl daha da artmaktadır. Tanı ve tedavisinde karşılaşılan zorluklar, parazitlerin kullanılan ilaçlara ve insektisitlere karşı gösterdikleri dirençliliğin artması ve şimdiye kadar etkin bir aşının geliştirilememiş olması hastalığın şimdiye kadar etkin bir tedavisinin olmamasına neden olmuştur. Kemoterapi ve aşı çalışmalarının bu yetersizliği araştırmacıları başka bir çözüm arayışına itmiştir. Son yıllarda nanopartiküllerin sahip oldukları eşsiz özelliklere ve geniş yüzey alanlarına bağlı olarak antimikrobiyal etki göstermeleri araştırmacıların nanoteknolojiye olan ilgisini arttırmıştır. Buna rağmen literatürde nanopartiküllerin leishmania parazitleri üzerinde gösterdikleri etkiler ile ilgili çalışma sayısı oldukça azdır. Buna göre de bu çalışmasında ilk kez olarak leishmania doğal antijen molekülleri olan lipofosfoglikan (LPG), kinetoplastid membran protein-11 (KMP-11) ile amfoterisin B (AmB) ilacının kombinasyonlarının polikaprolakton-polietilenglikol (PCL-PEG) polimerik taşıyıcı sistemlere kapsülasyonu ve geliştirilen bu formülasyonların leishmania konak hücresi olan makrofaj hücreleri üzerindeki in vitro etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leishmaniasis which transmitted by vectors ranks 2nd on the list of the most important tropical diseases defined by the World Health Organization [1]. 350 million people worldwide are at risk of developing the disease and 12 million people are infected. The number of people suffering from the disease due to wars, immigration, famine and global warming increases every year. Difficulties in diagnosis and treatment, increased resistance of parasites to drugs and insecticides, and the lack of an effective vaccine so far have led to the lack of effective treatment of the disease so far. This inadequacy of chemotherapy and vaccine studies has led researchers to seek another solution. In recent years, the antimicrobial effect of nanoparticles due to their unique properties and large surface areas has increased the interest of researchers in nanotechnology. However, there are few studies on the effects of nanoparticles on leishmania parasites in the literature. Accordingly, for the first time in this study encapsulating the combinations of lipophosphoglycan (LPG), kinetoplastid membrane protein-11 (KMP-11) and amphotericin B (AmB) drug into polycaprolactone-polyethyleneglycol (PCL-PEG) polymeric carrier systems and investigating the in vitro effect of these formulations on macrophage cells which are leishmania host cells are aimed.