Betonarme yapılarda oluşan soğuk derzlerin birleşim bölgelerinin dayanımına ve sünekliğine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cold joints on the strength and ductility of the joints in reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 635568
  2. Yazar: İSMET AYMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Betonarme yapıların günümüz imalat yöntemlerinde beton döküm işlemleri esnasında belirli zaman farkları olmaktadır. Bir yapının bütün betonunun tek seferde dökülmesi mevcut imalat teknikleri içerisinde pek de olası değildir. Farklı zamanlarda dökülen betonlar özellikle kolon-kiriş birleşim bölgeleri arasında soğuk derz oluşumuna sebep olmaktadır. Bilindiği gibi bir yapının deprem esnasında en çok zorlanan ve hasar alan bölgeleri kolon-kiriş birleşim bölgeleridir. Yapı analizlerinde en çok momente maruz kalan kesitler bu birleşim bölgelerinin olduğu kesitlerdir. Bundan dolayı bu birleşim bölgelerinde oluşan soğuk derzlerin deprem esnasında yapının dayanımına ve sünekliliğine olan etkisinin araştırılması önemlidir. Bu çalışmanın kapsamında yapıların kolon-kiriş birleşim bölgelerinde oluşan soğuk derzin yapının dayanım ve sünekliliğine olan etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda bu birleşim bölgelerinin davranışına kolonlar üzerindeki eksenel kuvvetin etkisi de araştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında toplam dört adet kolon-kiriş birleşim bölgesi içeren numune oluşturulmuştur. Numunelerden iki tanesi yekpare olarak imal edilmiştir. Bu yekpare numunelerden ilkinde kolonlara eksenel yük uygulanarak numune çevrimsel yüklemeye maruz bırakılmıştır. Diğer numune ise kolonda eksenel kuvvet olmaksızın çevrimsel yükleme gerçekleştirilmiştir. Diğer iki numunede ise kirişin alt ve üst ucunda olacak şekilde iki adet soğuk derz bırakılmıştır. Yekpare dökülen numunelerde de olduğu gibi bu numunelerden ilki kolona eksenel yük uygulanarak test edilmiş, diğeri ise kolona eksenel yük uygulanmadan test edilmiştir. Bu deneyler sonucunda hem eksenel kuvvetin soğuk derzler üzerinde olan etkisi hem de soğuk derzlerin kolon kiriş birleşim bölgesine olan etkileri deneysel olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are certain time differences during the concrete casting processes in today's manufacturing methods of reinforced concrete structures. It is unlikely to be possible to pour all the concrete of a building at once in the current manufacturing techniques. Concrete pouring at different times causes cold joint formation especially between column-beam joints. As it is known, the most stressed and damaged areas of a building during an earthquake are the column-beam junction areas. Sections that are most exposed to moment in structural analysis are those with these joint areas. Therefore, it is important to investigate the effect of cold joints formed in these joint regions on the strength and ductility of the structure during an earthquake. In the scope of this study, the effect of the cold joint formed in the column-beam joints of the structures on the strength and ductility of the structure was examined. At the same time, the effect of axial force on columns on the behavior of these joint regions was investigated. In this study, four samples containing column-beam joints was built. Two of the samples were cast at once. The first of these monolithic samples was subjected to cyclic loading by exposing axial load to their columns. The other sample was subjected to cyclic loading without axial force in the column. In the other two samples, two cold joints were left on the upper and lower ends of the beam. The first of these samples was tested by applying an axial load to the column, and the other was tested without applying an axial load to the column, as in the monolithic samples. As a result of these experiments, both the effect of the axial force on the cold joints and the effects of the cold joints on the column beam joint are investigated experimentally.