A Research on the behaviours of the precast floor panels which are produced and used in warm and cold roofs in Turkey againts the effects of heat and humidity
Türkiye'de üretilen ve kullanılan prefabrike betonarme döşeme panellerinin sıcak ve soğuk çatılarda, ısı ve buhar etkileri karşısındaki davranışları üzerine bir inceleme
- Tez No: 50181
- Danışmanlar: PROF.DR. H. ÇETİN TÜRKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
VII ÖZET Bir mimari yapı, insanların tüm yaşam gereksinmelerine uygun olarak, kapalı yada yan kapalı ortamlardan oluşan bir bütündür. Mimari yapıyı oluşturan kapalı ortamlar kullanıcıları sakıncalı hava koşullarından korumak ve istenen higrotermik konfor düzeyini sağlamak amacıyla tasarlanmaktadırlar. Yine sağlıklı ve konforlu bir kapalı ortam, kapalı ve açık ortamları ayıran sınırlayıcı yapı bileşenleri ve bunların higrotermik koşullar karşısındaki yeterliliği ile sağlanabilir. Yapı bileşenlerinin ısı ve nem etkileri karşısında yetersiz kalmaları bileşenlerin bünyelerinde hasarlara neden olacak; bu durum hem yapının hem de kullanıcıların sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Yapılarda sağlıklı ve konforlu bir çevre sağlanması çok önemlidir. Günümüzde prefabrike elemenlara dayalı teknolojiler gelişmiş ve bina yapımında yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojilerden biri olan prefabrike betonarme panel sistemler duvar (düşey) ve döşeme (yatay) bileşenlerinin bir araya gelmesiyle kurulmaktadırlar. Bu sistemlerde amaç, bölme, taşıma ve yalıtma görevlerinin aynı eleman tarafından yerine getirilmesidir. Bu nedenle prefabrike betonarme panel sistem elemanlarının ısı ve nem etkileri karşısında yeterli olmaları istenmektedir. Tez kapsamında; prefabrike betonarme panel sistemle üretilmiş hazır döşeme panellerinin her üç iklim bölgesinde; belirlenmiş olan sıcak ve soğuk çatı tiplerinde; ısı ve buhar etkileri karşısındaki davranışları incelenerek; en uygun panel ve çatı tipleri bulunmaya çalışılmıştır. Dört bölümden oluşan bu yüksek lisans tezinin ilk bölümünde, endüstrileşmiş yapım sistemleri ve bu sistemlerden biri olan prefabrike yapım sistemleri incelenmiş ve prefabrike betonarme panel sistemlerinin genel özellikleri ile o sistemleri oluşturan eleman tipleri belirlenmiştir. İkinci bölümde; prefabrike betonarme panel sistemle üretilen döşeme ve çatı panelleri ayrıntılı bir biçimde ele alınmış döşeme ve çatı panelleri arasındaki benzerlik ve farklar ortaya çıkartılmıştır. Bu bölümün sonuç kısmında ise çatı kavramı anlatılarak çatılara ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, döşeme panellerinin ısısal ve nemsel denetiminde kullanılacak higrotermik olaylarla ilgili kavramlar ve hesap yöntemi açıklanmaktadır. Hesaplarda döşeme panelleri seçilmiş olan çatı tiplerinde ve üç iklim bölgesinde değerlendirilmektedir.vnı Dördüncü bölüm yani sonuç bölümünde ise; üçüncü bölümdeki hesapların sonuçlan yorumlanarak ısı ve nem açısından en uygun panel ve çatı tipi veya tipleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An architectural building is made up of closed and semi closed environments as a whole, according to the needs of human being. A closed environments which form an architectural building, are designed to protect users from bad weather conditions and to obtain desired hydro thermal comfort level. In addition, healty and comfortable closed environment is obtained if the the building elements which are separate closed and open environments, are sufficient against to the hydro thermal effects. If the building elements are insufficient against to the heat and humidity effects,there will be damages in the inside of the elements and this will effect both health of the building and health of the users negatively. To create healty and comfortable environments in the buildings are very important. Nowadays, prefabrication systems are developed and they are used widespreadly. One of the prefabricated systems is prefabricated R.C. panel systems. A whole system is consisted of wall ( vertical ) and floor (horizantel ) elemente. The aim of the panel system are that seperation, loadbearing and insulation functions are obtained with the same element. So it is important that the elements of the panel systems should be sufficient against the heat and humidity effects. In the extension of the thesis; the behaviour of the floor elemenst which are produced with prefabricated R.C. panel systems are examined in the three climatic zones, at the selected warm and cold roofs against to the heat and humidity effects and it is tried to find out the most suitable panel and roof type. This master thesis is consisted of four parts. At the first part, industrialized building systems and prefabricated building systems are examined. The general characteristics of prefabricated R.C. panel systems and system elements are determined. At the second part, floor and roof panels which are produced with prefabricated R.C. panel systems are examined to find out the similarities and differences in between floor and roof panels. At the end of the second part, roof concepts and informations about the roofs are studied.VI At the third part, hydro thermal concepts and calculationmethod are provided to control the floor panels from the point of heat and humidity. In the calculations, panel types are evaluated in various zones and at the selectedroof types. At the fourth ie. conclusion part, the results of the calculations are disscussed to find out better type of panel and roof according to the heat and humidity effects.