Kitap şeklindeki yapının betonarme tasarım ve hesabı
The design and calculation of the book – shaped construction
- Tez No: 635574
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZİRADDİN MAMMADOV
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Batman Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Zamana bağlı olarak yapı mühendisliğinin uygulama alanları artmaktadır. Yapı imkanlarının artması erişimin kolay hale gelmesi beraberinde yapı çeşitliliğini getirir. Bu çeşitlilikler neticesinde hesap metotları değişir ve yeni hesap arayışları başlar. Lisans derslerindeki betonarme derslerin odağı bina türü yapıların hesabıdır. Bina türü yapıların hesaplarını yapmak artık sıradan hale gelmiştir. Bunların yanında TS 500 ve Deprem Mevzuatı ile bu yapıların statik tasarımı en ince ayrıntısına kadar belirtilmiştir. Ayrıca sayıları zamanla artan bilgisayar destekli hesap programlarının çoğu bina türü yapıların hesabı içindir. Bu programlar ile sıradışı bir yapının çözümünü yapmak mümkün değildir. Görsel olarak yapılabilse de veri tabanı uyumsuzluğundan sonuçlar yanıltıcı olabilir. Bazı yabancı yazılımlı programlar olsa bile bunların temin maliyeti oldukça fazladır. Bir veya birkaç yapı için bu programları temin etmek ekonomik değildir. Bu nedenle geleneksel yöntemler ile yapının yorumlanması ve kesit hesabının yapılması en doğru seçenektir. Bu çalışmada diğer yapı türlerinde olduğu gibi önce yük analizi yapılmıştır. Hareketli yük ve rüzgar yükü için TS 498'de ön görülen bilgiler kullanılmıştır. Sonra betonarme kesit hesapları yapılmıştır. Betonarme elemanlar döşemeler, kolonlar ve temellerdir. Deprem hesabı 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine göre yapılmıştır. Bu yapı bina türü yapılardan farklı olmasına rağmen TS 500 mevzuatındaki alt limitler esas alınmıştır. Bina yapılarında kullanılan güvenlik katsayıları bu yapı içinde kullanılmıştır. Genel olarak mevzuatta yer alan konut tipi yapılara denk tutulmuştur. Bu bilgiler çerçevesinde donatı hesabı yapılmıştır. Son olarak hesabı yapılan bu donatılara ait detay çizimleri yapılmıştır. Çizimler TS 500'de ve 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde yer alan kurallar dahilinde yapılmıştır. onra Doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
The application scopes of structural engineering rise timewise. The increase of construction related opportunities and ease of accessibility give rise to diversity in constructions. As a result of the constructional diversity, existing calculation methods are subject to change and the pursuit of new calculation methods emerge. The undergraduate“reinforced concrete”courses focus on the calculation of buildings which has now become ordinary. Beside these, by TS 500 and“Earthquake Legislation”the static design of these constructions has been specified to the finest detail. Additionally, most computer aided calculation applications are used for only buildings type of constructions. It is implausible to carry out the calculation of unconventional constructions via these applications. Although the solutions can be done visually, the results may be misleading due to database incompatibility. Even if there are foreign software programs, the procurement cost of these programs is quite high. It is not affordable to provide these software programs for a few constructions or even only for one. Consequently, it is the best choice to carry out the analysis of constructions and their section calculations by conventional methods. In this study, firstly the load analysis was carried out as in other construction types. For moving loads and the wind load, the information which is pre-specified in TS 498 was used. Afterward, the reinforced concrete section calculations were accomplished. The elements of reinforced concrete are slabs, columns, and foundations. The earthquake calculation was implemented according to the 2018 Turkey Building Earthquake Regulations. Even though this construction differs from buildings type of constructions, the lower limits in TS 500 were taken as basis. The safety parameters which are ordinarily used for buildings, were utilized for this construction as well. In general, the construction was regarded equivalent to the residential buildings in the legislation. The steel calculation was carried out within the frame of this information. After the steel calculations were completed, the detailed drawings of these steels were accomplished according to the guidelines in TSE 500 and 2018 Turkey Earthquake Building Regulations. ha Sonra Doldurulacaktır