A Solar pumping system with maximum power point tracking
Maksimum güç noktası izlemeli solar pompalama sistemi
- Tez No: 29557
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
oz MAKSİMUM GÜÇ NOKTASI İZLEMELİ SOLAR POMPALAMA SİSTEMİ ORLU, Unsal Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Muammer ERMİŞ Ocak 1993, 138 Sayfa Bu tezde, fotovoltaik kaynaktan beslenen bir su pompalama sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Sistem, mikroişlemci tarafından denetlenen 3 fazlı evirgeç ünitesinden ve bir asenkron motor / çok kademeli santrifüjlü dalgıç pompa setinden oluşmaktadır. Mikroişlemci tabanlı denetleç, sincap kafes endüksiyon motorunu, sinüzoidal darbe genişliği modülasyonu yöntemiyle, değişken hızda sürmektedir. Evirgecin çıkışındaki frekans ve efektif gerilim değeri, sistem, fotovoltaik kaynağın maksimum güç noktasında çalışacak şekilde belirlenmektedir. Anahtar Kelimeler : Fotovoltaik pompalama, mikroişlemci tabanlı kontrol, darbe genişliği modülasyonlu evirgeç, sincap kafes endüksiyon motoru, maksimum güç noktası izleme. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 608.01.05 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SOLAR PUMPING SYSTEM WITH MAXIMUM POWER POINT TRACKING ORLU, Unsal M. S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Muammer ERMİŞ January, 1993, 138 Pages. In this thesis, a photovoltaic generator powered water pumping system is designed and implemented. The system consists of a microprocessor controlled 3 phase inverter unit and an asynchronous motor / submersible multistage centrifugal pump set. The microprocessor based controller drives the squirrel cage induction motor, using sinusoidal pulse width modulation technique at variable speeds. The frequency and the rms value of the voltage at the output of the inverter are determined such that, the system operates at the maximum power point of the photovoltaic generator. Key Words : Photovoltaic pumping, microprocessor based control, pulse width modulated inverter, squirrel-cage induction motor, maximum power point tracking. Science Code: 608.01.05 m