46 numaralı Tapu Tahrir Defterine göre Bayburt ve çevresinde ekonomik ve sosyal hayat
Economical and social life around Bayburt and its surroundings according to Land Registry Book number 46
- Tez No: 635596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT TURĞUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 560
Özet
46 numaralı tapu tahrir defterine göre Bayburt ve çevresini konu alan bu çalışmayla, ilgili defterin içeriği incelenerek pek çok veri ortaya konulmuştur. Bu amaçla da tablolarla verilerin daha sağlıklı karşılaştırılması amaçlanmıştır. 1574-1595 yılları arasında hüküm süren III. Murat döneminin sonlarına doğru Bayburt şehri ve çevresinin detaylarını görebildiğimiz bu defterde ilk sırayı Bayburt nahiyesi alırken bu şehri Kelkit, Koğans ve Yağmurderesi nahiyeleri takip etmiştir. Defterin tarihi olan 1592'de Erzurum livasına bağlı nahiyeler olan bu şehirler içerisinde Türk nüfusunun çoğunlukta olduğu tek şehir Kelkit'ti. Çalışmamıza konu olan bölge genel olarak gayrimüslim çoğunluğun bulunduğu yerleşim bölgelerini kapsamaktadır. Çalışmamızda ilgili defterin konu edindiği Bayburt, Kelkit, Koğans ve Yağmurderesi nahiyelerinin çeşitli gelirleri ayrı ayrı incelenmiştir. İlgili veriler ayrı disiplinler içinde değerlendirilmeye sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this study on the topic of Bayburt and its surroundings by using the information in the land registry book number 46, many data have been revealed by examining the content of the relevant book. For this purpose, it is aimed to use tables to compare the data in a reliable way. Bayburt township took the first place and it was followed by Kelkit, Koğans and Yağmurderesi towns in this registry book where we can find the details of the city of Bayburt and its surroundings, towards the end of the Murat III ruling era, which was between 1574-1595. In 1592, the date of the registry book, Kelkit was the only city with the majority of the Turkish population among these cities, which are the townships of the Erzurum shire. The region that is the subject of our study generally covers the settlements where the majority of non-Muslims are located. In our study, various revenues of Bayburt, Kelkit, Koğans and Yağmurderesi sub-districts, which are the topics of he registry book, were examined separately. The relevant data are presented for evaluation within separate disciplines.