Finansal raporlamada yapılan muhasebe hileleri ve uygulama açısından değerlendirilmesi
Accounting fraud in financial reporting and evaluation in terms of application
- Tez No: 635611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Son yıllarda işletmelerin varlığı ve geleceği açısından en büyük problemlerden bir tanesi hile olmuştur. Bu sebeple hilelerin ortaya çıkartılması ve önlenmesi işletmeler açısından bir gereklilik haline gelmiştir. Hileyi önlemek ve ortaya çıkarmak, oluşabilecek kayıpları azaltacağından ya da yok edeceğinden ötürü işletmeler açısından önem arz eden bir konulardır. En sık yapılan hile olmamasına rağmen finansal raporlamada yapılan muhasebe hileleri, diğer hile türleriyle karşılaştırıldığında en büyük kayıplara sebep olan hile türüdür. Bu tez çalışması kapsamında öncelikle; hile tanımı, hile teorisi, hileli eylem gerçekleştiren kişilerin karakteristik özellikleri ve hile çeşitleri açıklanmıştır. Ardından denetim, hile denetimi, hileli eylemleri önleyici kontroller ve hileleri tespit etme yöntemleri konularına değinilmiştir. Tez çalışmasının amacı, finansal raporlamada yapılan muhasebe hilelerini açıklamak, hilenin önlenmesi ve hilenin incelenmesinde en etkin yöntem ve teknikleri uygulama açısından değerlendirmek, bununla birlikte Türkiye'deki denetim, Hile Denetimi ve Hile Denetçiliği ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmaktır. Bu kapsamda çalışmanın uygulama kısmında Türkiye'deki hile denetçilerinin katılımıyla gerçekleştirilen mülakat sonuçları incelenerek; hilekâr profili, hileli finansal raporlamanın yapılmasının nedenleri, karşılaşılma sıklığı, önleme ve tespit yöntemleri, hile denetiminin önemi, hile denetçisinin görev ve sorumlulukları, hile denetçisinin sahip olması gereken özellikler ve Türkiye'deki denetim mekanizmasının yeterliliği ile ilgili elde edilen bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fraud has been one of the biggest problems in terms of existence and future of enterprises in recent years. Therefore, detection and prevention of fraud have become a necessity for businesses. Preventing and uncovering fraud are important issues for businesses as this will reduce or eliminate losses. Although it is not the most common fraud, accounting frauds in financial reporting is the type of fraud that causes the biggest losses compared to other fraud types. Within the scope of this thesis, the definition of fraud, fraud theory, characteristic features of the people who perform the fraud and fraud types have been explained. Then the audit, fraud auditing, preventive controls for fraudulent actions and methods of detecting fraud have been discussed. The aim of this thesis is to explain the accounting frauds made in financial reporting, to evaluate the most effective methods and techniques in terms of application that are used in preventing and examination the fraud, and also to get detailed information about the auditing, fraud audit in general, and fraud auditing in Turkey. In this context, within the implementation part of the study, the results of interviews conducted by fraud auditors operating in Turkey have been examined and the findings about the fraud profile, the reasons of fraudulent financial reporting, the encounter rate, the prevention and detection methods, the importance of fraud auditing, the duties and responsibilities of fraud auditors, the features that the auditor should possess, and the adequacy of the auditing mechanisms in Turkey have been explained.