Coding with Minecraft: The development of middle school students' computational thinking
Minecraft ile kodlama: Ortaokul öğrencilerinin bilgisayarca düşünmelerinin gelişimi
  1. Tez No: 635652
  2. Yazar: EMİNE KUTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLER ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, Minecraft tabanlı kodlama etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin bilgisayarca düşünmeleri üzerindeki rolünü incelemektir. Çalışmada, bilgisayarca düşünme hem bilgisayar kavramları bilgisi hem de bilgisayar bilimi pratiklerini içerecek şekilde kavramsallaştırmaktadır. Bu bağlamda çalışma, nitel verilerle desteklenen, tek grup ön-test son-test deneysel öncesi araştırma deseninde tasarlanmıştır. Veri toplama araçlarını, bilgisayar kavramları bilgisi testleri, öğrencilerin çalışma sonunda ürettikleri Minecraft kodlama projeleri ve öğrencilerle gerçekleştirilen bire bir görüşmeler oluşturmaktadır. Katılımcılar, İstanbul'da bir devlet ortaokulunda eğitim gören ve daha önce herhangi bir bilgisayar programlama deneyimi olmayan beşinci sınıf (n = 20) öğrencilerinden oluşmaktadır (11 kız ve 9 erkek). Minecraft oyun ortamında hazırlanan kodlama etkinlikleri altı hafta süren bir öğretim programı olarak hazırlanmış ve uygulanmıştır. Etkinlikler başlamadan önce, öğrencilerin bilgisayarca kavramlar bilgisini ölçen bir ön test uygulanmıştır. Öğrenciler ön testi tamamladıktan bir hafta sonra Minecraft tabanlı kodlama etkinliklerinden oluşan ve haftada 60 dakika süren dersler başlamıştır. Öğrencilerden eğitim programının son haftasında bir kodlama projesi geliştirmeleri istenmiştir. Altı haftanın sonunda öğrencilere bilgisayarca kavramlar son testi uygulanmıştır. Bilgisayarca kavram testi puanlarının analizi, Minecraft tabanlı kodlama etkinliklerinin bilgisayarca kavram bilgilerinin geliştirilmesi açısından etkili olduğunu göstermiştir. Kız ve erkek öğrencilerin test skorları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüş, Minecraft tabanlı etkinliklerin hem kız hem de erkek öğrenciler için eşit derecede etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin Minecraft projeleri incelendiğinde, değişken, matematiksel operatörler ve koşul yapılarının en az kullanılan kavramlar olduğu ortaya çıkarken; projelerde en fazla döngü ve olay yapılarının kullanıldığı görülmüştür. Görüşme verilerinin analizi, öğrencilerin bir kodlama projesi geliştirirken çoğunlukla test ve hata ayıklama gibi bilgisayar bilimi pratiklerinden yararlandıklarını gösterirken; en az, yeniden kullanma pratiğini işe koştuklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of Minecraft-based coding activities on computational thinking (CT) of middle school students. In the study, CT is conceptualized so that it encapsulates not only the knowledge of CT concepts but also the use of CT practices. In this regard, the study employed one group pre-test post-test design, supported with qualitative data. Data were collected using a combination of CT concept knowledge tests, the Minecraft-based computational artifacts, and artifact-based interviews. The participants were 5th-grade middle school students (n = 11 female and n = 9 male) at a public school in Istanbul who had no formal coding experiences prior to the study. The Minecraft-based coding activities were designed and implemented as an instructional program to last six weeks. Students were pre-tested before attending in the program. After participating in weekly lessons consisting of Minecraft-based coding activities, students were posttested and interviewed. The results showed a statistically significant increase in students' knowledge of CT concepts after participating in the Minecraft-based coding activities. The analysis also showed that there were no statistically significant differences between students' scores in terms of gender. Based on the analysis of Minecraft projects, the concepts of variables, operators, and conditionals appeared to be the least used concepts, while students mostly made use of loops and events in their computational artifacts. In terms of the qualitative analysis of artifact-based interviews, students displayed CT practices of experimenting and iterating, testing and debugging, reusing and remixing, and abstracting and modularizing.