Konut ve çatılı işyeri kiralarında yan giderler
Side expenses for residential and roofed workplace rents
- Tez No: 635653
 - Danışmanlar: PROF. DR. KADİR EMRE GÖKYAYLA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günlük hayatta kiraya veren ve kiracı arasında giderlerin ödenmesi veya oluşan masrafa kimin katlanacağı hususunda ihtilaflar yaşandığı aşikardır. Özellikle günümüzde sitelerin veya rezidans tipi konutların yaşam alanı veya ofis olarak kullanılması yaygınlaşmaktadır. Bu konutların günden güne lüks hale gelmesi ile de tarafların katlanacağı giderler de artış yaşanmış ve bu husus da giderlere ilişkin anlaşmazlıkların artışını tetiklemiştir. Bu çalışmamızın amacı da TBK m. 303,317,341 çerçevesinde, kira sözleşmesinde tarafların hak ve borçları, yan gider, ortak gider kavramı ve kapsamı ile bu giderlerden kiracı ve kiraya verenin sorumluluğu ile kiracının yan giderleri ifa etmemesinin hukuki sonuçlarını incelemektir. Bununla birlikte konu ile ilgisi olduğu ölçüde ortak gider kavramının yer aldığı Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik m. 11 ile Kat Mülkiyeti Kanunu m. 20 ve m. 22 hükümlerine değinilmiş,“ortak gider ve yan gider”sorunu, Türk Borçlar Kanunu'nun ilgili hükümleri ve Yargıtay kararları göz önüne alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In daily life, it is unambiguous that arisen legal disputes between the lessor and the lessee regarding the payment of expenses or who will bear the costs incurred. In particular, it is developing into widespread that housing sites or recidence type houses are used as living spaces or offices. As these residences become luxurious day by day, the expenses incurred by the parties were gradually increased and this has been triggered a surge in legal disputes regarding the expenses. The main purpose of this study is to examine the lease contract, the rights and obligations of the parties in the lease contract, the ancillary costs and common expenses, the responsibility of the lessor and lessee also the legal consequences of default of the lessee for not paid the anciliary costs within the framework of Turkish Code of Obligation (articles 303,317,341). Ultimately, to the extend that is related to the subject, the provisions of the Regulation on Shopping Centers and the provisions of the Property Ownership Law (articles 20 and 22) where the legal concept of common expenses is mentioned and the problem of“common expenses and ancillary expenses”was attempted to be evaluated in accordance with the relevant provisions of the Code of Obligations and the decisions of the Supreme Court.