Klasik dönem hanefî fıkıh usûlünde Hz. Peygamber'in fiilleri ve hüküm bakımından sünnet'in taksimi ile karşılaştırılması
Prophets behaviors and its comparison to the classification of as-sunna in classical hanefi's jurisprudence literature
  1. Tez No: 635665
  2. Yazar: TAHA ALPEREN HAÇKALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Hz. Peygamber'in fiillerinin, ümmeti için bağlayıcılığı konusu, klasik dönem hanefî fıkıh usulü eserleri çerçevesinde araştırılmıştır. Bu bağlamda, fıkıh usulü literatüründe tartışılan konu, onun hükmü bilinmeyen fiilleridir. Bunun yanında Hanefîlerin hüküm bakımından sünneti tanımlamalarının yukarıdaki yaklaşımları ile tutarlı olup olmadığı da ortaya konmaya çalışılmıştır Hanefi gelenekte ilk fıkıh usulü eseri olan el-Fusûl Fi'l-Usûl'de, konu ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır. Cassas Kerhî'nin görüşlerine de atıfta bulunmuştur. Hz. Peygamber'in kastı bulunmaksızın işlediği fiiller ile hataları/zelle olduğu bildirilenler, ittiba açısından dikkate alınmazlar. Bu konuda görüş birliği vardır. Hükmü bilinen fiillerinde ise, o fiili Hz. Peygamber'in işlediği vasıfla/hükümle yerine getirmeyi ittiba olarak görürler. Cassas'ın tercihine göre, Hz. Peygamber'in hükmü bilinmeyen fiillerine ancak mübah olarak ittiba edilebilir. Bu yaklaşım genel olarak sonraki Hanefi usulcüler tarafından da kabul edilmiştir. Hanefîlerin sünneti hüdâ ve zevâid olarak tanımlamaları sınırları çok net olarak belirlenmiş tanımlar olarak gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Hz. The issue of the binding of the Prophet's actions for his ummah was investigated within the framework of classical Hanafi fiqh works. In this context, the issue discussed in the fiqh literatüre is his unknown behaviours in terms of rule. In addition, it was discussed whether the definition of“as-Sunna”by the Hanafi's Scholar is also consistent with the above approaches or not. In al-Fusûl fi'l-Usûl, the first fiqh work in Hanafi tradition, the subject is discussed in detail. Cassas, also referred to the views of Kerhî. The acts committed by the Prophet without intent, as well as those reported to be errors, are not considered in terms of ittiba. There is consensus on this issue. The verb is known in the verb, that the actual Hz. They regard it as an ittal to fulfill the prophet's qualification. This approach was generally accepted by the later Hanafi scholars. The definition of as-Sunna" by Hanafi as hudâ and zavâid does not appear to be very clearly defined. In this respect, we can say that we cannot see the clear and obvioisly attitude of the Imitate to Prophet's behavior.