Effects of negative mood on memory and metamemory performance of morning versus evening type individuals
Negatif duygu indüksiyonunun sabahçıl ve akşamcıl tipteki bireylerin bellek ve üstbellek performansları üzerindeki etkisi
- Tez No: 635671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİMAY İKİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mevcut çalışmanın temel amacı negatif duygu durumunun sabahçıl ve akşamcıl kişilerin bellek ve üstbellek performansları üzerine olan etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, negatif duygu indüksiyonunun ipucuyla hatırlama, tanıma, öğrenme kararı (ÖK), bilme hissi (BH), ve ilişkili üstbellek doğruluğu performansları üzerindeki muhtemel etkisi araştırılmıştır. Bunun yanı sıra duygu durumu, duygu düzenleme stratejilerinin kullanımı ve üstbilişsel inanışlar ve katılımcıların kronotipleri de dikkate alınmıştır. Mevcut çalışmada 32 sabahçıl ve 32 akşamcıl katılımcı, kontrol ve deneysel koşullarda iki kez olmak üzere kronotipleriyle uyumlu olarak günün optimal zamanında test edilmiştir. Katılımcılar deneysel koşulda 15 dakika boyunca negatif duygu durum indüksiyonu videosu izlemiştir. Her iki koşulda da katılımcılar bellek ve üstbellek görevinde anlamsal açıdan ilişkisiz nötr kelime çiftleriyle çalışmıştır. ÖK, BH, ipucuyla hatırlama ve tanıma performansları kaydedilmiştir. Sonuçlar kronotipin BH üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir, fakat negatif duygu durumu bellek, üstbellek ve üstbellek doğruluğu üzerinde bir etki göstermemiştir. Sonuçlar akşamcıl tipteki bireylerin olumsuz tarzdaki üstbilişsel inanış ve gözlem eğilimlerine sahip olduğunu, ayrıca tanıma performanslarına yansımamasına karşın BH'lerinin sabahçıl katılımcılara göre daha düşük olduğunu göstermektedir. Araştırmanın bulguları, duygu durum, duygu düzenleme stratejilerinin kullanımı, uyku kalitesi ve sosyal jetlagin de dahil olduğu kronotipler arasındaki çeşitli farklılıklar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of the current study was to explore the effects of negative mood on memory and metamemory performance of morning versus evening type individuals. In line with this aim, possible effects of negative mood induction on cued recall, recognition, judgments of learning (JOL), feeling of knowing (FOK) and related metamemory accuracies were investigated. Besides, some individual-related differences, including mood, use of emotion regulation strategies, and metacognitive beliefs and the chronotypes of the participants were considered. Thirty-two morning and 32 evening type participants were tested twice, once in the experimental and once in the control condition, at their optimal time of day with regards to their chronotype. In the experimental condition, the participants watched a negative mood induction video for 15 minutes. For the metamemory and memory tasks, they studied semantically unrelated neutral word-pair lists both in the experimental and control conditions. JOLs, FOKs, cued recall and recognition performance were measured. The results revealed a chronotype effect on FOK judgments, however no effect of negative mood was observed on memory and metamemory measures or metamemory accuracy. The results indicate that evening type individuals have maladaptive metacognitive beliefs and monitoring tendencies. Their FOK judgments were also lower than the morning types even though they did not have direct effects on actual recognition performance. The results of the current study were discussed in the light of the related literature suggesting several differences between chronotypes, including mood, using emotion regulation strategies, sleep quality, social jetlag.