Atatürk Üniversitesi Merkez Kütüphanesi ASL 609 (MC: 67) numarada kayıtlı mecmuanın transkripsiyonlu metni ve mecmuaların sistematik tasnifi projesine (MESTAP) göre tasnifi
Atatürk University Center Library ASL 551 (MC: 67) number registration and classification of mecmuares according to the systematic classification project
  1. Tez No: 635672
  2. Yazar: ELİF YUCA AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Şiir mecmuaları, Klasik Türk Edebiyatı araştırmalarının önemli kaynaklarındandır. Böyle mecmualar, derlendikleri dönemin, şairlerini ve şiirlerini ihtiva etmesiyle birliktedivanı mevcut olmayan, temel kaynaklarda adı geçmeyen şairlerin şiirlerini de kapsaması bakımından mühimdir. Atatürk Üniversitesi Seyfettin Özege Kitaplığı Agâh Sırrı Levend Yazmaları arasında yer alan ASL 609-MC 67 numaralı“Şiir Mecmuası”Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP) kapsamında tasnif edilerek transkribe edilmiştir. Söz konusu Mecmua 48 varaktır. Şiirlerin çoğu aruz vezni ile yazılmıştır. Mecmua çoğunlukla gazellerden oluşmaktadır. Bu çalışmada transkribe edilen manzumeler; yayımlanmış divanlar, yüksek lisans ve doktora tezlerindeki manzumelerle karşılaştırılarak aradaki farklar dipnotta belirtilmiştir. Mecmua'da 16. veya 17. yüzyılda yaşamış şairlerin şiirleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of poetry magazines in terms of literary history is indisputable. Such magazines are important for our literary history in that they contain the literary taste, poets and poems of the period they are compiled, or contain poems of poets who do not have a divan and which are not mentioned in the main sources. In our study, L Poetry Journal AS numbered ASL 609-MC 67 which is among the Agâh Sırrı Levend Manuscripts of Atatürk University Seyfettin Özege Library has been transcribed and examined. The aforementioned Mecmua is 48 leafs. Most of the poems are written with prosody meter. Mecmua is mostly composed of ghazals (lyric poems). In this study, transcribed verses; published divan, master and doctoral dissertations are compared with the verses are compared in the footnotes. Mecmua has poems of poets who lived in the 16th or 17th centuries.