1950 sonrası resim sanatının figüratif soyutlama eğilimi ve günümüz Türk resim sanatına yansımaları
The figurative abstract trends of the painting art after 1950 and their reflections to the Turkish painting art
  1. Tez No: 635682
  2. Yazar: CANAN TUTAKLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Resim sanatında soyutlamaya yönelik eğilimler önce Avrupa'da olmak üzere tüm dünya sanatçılarının üzerinde etkisini göstermiş ve takip eden yıllarda ülkemiz resim sanatında da kabul görmüştür. 19.yy'ın sonlarında başlayan soyut eğilim, 1950 yıllarında Türkiye'de de yenilikçi çabaların sonucu, Türk resim sanatına girmiş ve gelişmiştir. Cumhuriyet'in ilan edilmesinden sonraki dönemde yaşanan kültürel ve toplumsal gelişmelerin doğrultusunda Türk resim sanatı, batı üslubundan etkilenmiş ve çağdaşlaşma süreci içerisine girmiştir. 1950 sonrası soyutlama eğiliminin ve Türk resim sanatının soyutlama ile ilişkisinin ele alındığı bu araştırmada, batıda gelişen sanat yaklaşımlarının Türk resim sanatı üzerindeki etkileri ve Türk resim sanatçılarının bu etkiler sonucu gösterdiği değişimlere yer verilmiştir. Sanayi devrimi sonrası soyut ve soyutlama kavramlarının incelenmesi, ortaya çıkan akımlar, 1950 sonrası Avrupa'da gelişen sanat anlayışının Türk resim sanatına girişi, gelişimi ve bu akımlardan etkilenen Türk resim sanatçılarının incelenmesi bu tezin öncelikli amacıdır.
Özet (Çeviri)
The tendencies towards abstraction in the art of painting first showed its effect on the artists of the world, especially in Europe, and our country was accepted in the following years. Abstract trend began in the late 19th century, in 1950, a result of innovative efforts in Turkey, entered the Turkish art and developed. In line with the cultural and social developments in the period after the proclamation of the Republic, Turkish painting art was influenced by the western style and entered into the process of modernization. In this study, where the tendency of abstraction after 1950 and the relationship of Turkish painting art with abstraction is discussed, the effects of art approaches developed in the west on Turkish painting art and the changes that Turkish painting artists show as a result of these effects are included. The primary aim of this thesis is to examine the concepts of abstract and abstraction after the industrial revolution, the emerging trends, the introduction of the understanding of art developed in Europe after 1950 into Turkish painting art, and the study of Turkish painting artists affected by these trends.