Gastronomi turizmi festivalleri ve İzmir ili örneğinde festivallerin değerlendirilmesi
Gastronomy tourism festivals and evaluation of festivals in the case of Izmir province
- Tez No: 635708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzde turizm endüstrisinin cazibe merkezlerinden biri olan festivallerde, yiyecek ve içeceklerin vazgeçilmez bir konuma sahip olduğu görülmektedir. Dünyanın birçok yerinde farklı türde festivaller düzenlenmekte olup, bunlar gastronomik ürünleri bünyesinde barındırabilmekte ya da tümüyle gastronomi odaklı olabilmektedir. Festivaller, gerçekleştiği bölgenin yerel halkına, ekonomisine, bölge imajına ve yerel mutfağının sürdürülebilirliğine katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte festivaller, yerel kültürün tanıtılmasına ve bölge turizminin gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda tez çalışmasında, Türkiye'de iç turizmin ve yerel ürünlerin ön plana çıkmasına yardımcı olan gastronomi festivallerindeki stantlarda ürün satan katılımcıların, festival görüşlerinin ve festival memnuniyetinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın kapsamını, 2019 yılında düzenlenen 10. Alaçatı Ot Festivali ve 5. Uluslararası Urla Enginar Festivali'nde stantlarda ürün satışında yer alan katılımcı görüşleri oluşturmaktadır. Tez çalışmasında, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Her iki festivalde de ziyaretçilere aynı görüşme formundaki sorular yöneltilmiştir. Alaçatı Ot Festivali (4-7 Nisan 2019) ve Uluslararası Urla Enginar Festivali (26-28 Nisan 2019) süresince katılımcıların verdikleri cevaplar, izinleri dâhilinde kayıt altına alınmıştır. Katılımcılarla yüz yüze görüşmeler neticesinde Alaçatı'da 21, Urla'da 20 olmak üzere toplam 41 kişiden oluşan örneklem büyüklüğüne ulaşılmıştır. Araştırmada, her iki festivalde katılımcılardan elde edilen bulgular; içerik analizine tabi tutulmuş, katılımcılara ilişkin tanımlayıcı bilgiler, ardından tema haline getirilen ve kodlanan verilere ilişkin sonuçlar sıralanmıştır. Katılımcılardan alınan cevaplar doğrultusunda üç ana tema ortaya çıkmıştır. Bunlar; festivale ilişkin görüşler, festivaldeki ürün, hizmet ve faaliyetler ile festival ziyaretçileri olarak sıralanmıştır. Katılımcılardan elde edilen bulgular neticesinde, festivalin bölgedeki tüm paydaşlara ekonomik katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak, katılımcıların keyifli vakit geçirmeleri, sosyalleşmeleri ve stantlarını ziyaret edenleri memnun edebilmeleri, festivale tekrar katılma niyetlerini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca festivalin bölgenin kültürel tanıtımına, turizm potansiyeline ve yöreye özgü gastronomik ürünleri tanıtmaya etkisi, katılımcıların memnuniyet duyduğu diğer unsurlar olarak dikkat çekmektedir. Böylelikle tez kapsamında, gastronomi festivalleri paydaşlarına ve araştırmacılarına, festival katılımcılarının memnuniyet duyduğu hususları görebilecekleri ve çalışmalarını bu yönde destekleyebilecekleri sonuçlar sunularak, öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that food and beverages have an indispensable position in the festivals, which are one of the attraction centers of the tourism industry. Nowadays, different kinds of festivals are organized in many parts of the world, they can contain gastronomic products or they can be gastronomy-oriented. Festivals contribute to the local community, local economy, the image of the region, and the sustainability of the local cuisine. Besides, festivals also help destinations to promote local culture and develop regional tourism. Accordingly in this thesis, the participants' opinions who sell products in their booths at the gastronomic festivals, which help domestic tourism and local products in Turkey to come into prominence, and their level of satisfaction from these festivals, are aimed to be investigated. The scope of the research consists of the participant opinions who sell products in their booths at the 10th Alaçatı Herb Festival and the 5th International Urla Artichoke Festival arranged in 2019. A semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, was used in the thesis study. In both festivals, the participants were asked the same questions in the interview form. The answers given by the participants during the Alaçatı Herb Festival (4-7 April 2019) and the International Urla Artichoke Festival (26-28 April 2019) were recorded by their permissions. As a result of the face-to-face interviews, a total sample size of 41 people was reached as 21 in Alaçatı and 20 in Urla. In this research, the findings obtained from the participants in both festivals were subjected to content analysis. Firstly, the descriptive information about the participants, then the results regarding the themed and coded data were listed. In line with the answers obtained from the participants, three main themes have emerged. These are listed as opinions about the festival, products, services; activities at the festival, and the festival visitors. As a consequence of the findings obtained from the participants, it was concluded that the two festivals contributed economically to all stakeholders in the region. Also, the participants' enjoyable time, socialization, and being able to please the visitors who visit their booths as the factors that positively affect their intention to rejoin the festival. Furthermore, the effect of the festival on the region's cultural promotion, tourism potential, and promoting local gastronomic products draw attention as the other elements that the participants were satisfied with. Thus, within the scope of the thesis, the result and suggestions have been tried to present that could help the stakeholders and researches to see the issues that the gastronomic festival participants were satisfied with, and support their work in this direction.